Odlehčenými květníky z umělého betonu potěšíte každou ženu. A snadno je vyrobíte sami

Odlehčenými květníky z umělého betonu potěšíte každou ženu. A snadno je vyrobíte sami

Znáte materiál s názvem hypertufa? Pokud ne, nevadí. Můžeme vám slíbit, že jestli jste milovníci betonových vzorů a kamenných doplňků v bytě, na balkoně, terase nebo na zahradě, budete tímto materiálem přímo nadšeni. Umícháte si jej snadno sami a výsledné tvary budou takové, jaké formy si pro ně připravíte. Materiál je lze odlehčit, takže vůbec nemusí být tak těžký jako běžný beton. Snadno jej přenesete, i když půjde o větší truhlíky. Podívejme se, jak se hypertufa podomácku míchá a jak snadno se z ní vyrábí konečný tvar.

Původně na repliky tufových kamenů

Materiál s názvem hypertufa původně sloužil k výrobě replik tufových kamenů v zahradách. Pro svou širokou uplatnitelnost se postupně stal oblíbeným materiálem kutilů i zahrádkářů, kteří ji rádi využívají k vytváření užitečných i okrasných předmětů s betonovou či kamennou podobou.

Základem hypertufy je cementová směs, kterou doplníte o několik složek a vodu, vytvarujete z ní přesně ty tvary, jaké si přejete. Necháte ztvrdnout a máte hotovo. Suroviny jsou navíc běžně dostupné a dokonce i celkem levné, takže kutit z hypertufy nebude vůbec drahé, i přes fakt, že ve výsledku docílíte skvělého tufového vzhledu.

Čas bude hrát pro vás

Navíc hypertufa stárne vlivem počasí. A tak získává patinu, se kterou je ještě kouzelnější. Podoba s betonem či kamenem je díky patině pak ještě dokonalejší. Takže květníky, truhlíky, pítka pro ptáky, dekorační zahradní koryta, mísy, to všechno můžete mít doma vyrobeno z hypertufy. A potěšit dokážete svými výrobky i ženy ze svého okolí.

Každá manželka, příbuzná nebo hostitelka uvítá květník v tufovém designu, který však bude lehký. A jestli se cestou stavíte v prodejnách Lidl pro nějaké občerstvení a pivo nebo víno, můžete rovnou pořídit i kytku, kterou do květníku vložíte. Předem si zjistěte, jaké kytky budou zrovna v nabídce, to lze online v Lidl letáku. Kytce pak můžete přizpůsobit například výzdobu květníku, barvu směsi nebo se rozhodnout že jej necháte v původním designu.

Zamíchat, vytvarovat, nechat vytvrdnout

Výroba nádob z hypertufy je opravdu snadná. Dokazují to i mnohá videa na Youtube, za všechny zmiňme například DIY hypertufa. Ingredience směsi na hypertufu jsou následující:

  • cement
  • písek
  • rašelina nebo kokosové vlákno
  • perlit
  • voda

Ne vždy je nutné využít všechny složky, základem je cement, rašelina a písek. Poměry, ve kterých budete suroviny míchat dokupy, jsou v základním receptu 1:1:1, tedy jeden díl cementu, jeden díl písku, jeden díl rašeliny, myšleno objemově. Takže je můžete odměřovat stejnou nádobkou.

K vytvořené směsi přidáte vodu tak, abyste získali jen mírně lepivou směs, rašelinu je nutné nechat chvilku natáhnout vodu. Požadovanou konzistenci vidíte ve videu, na které jsme sem vložili odkaz. Po zmáčknutí hotové směsi v dlani by měla okapat jen trocha vody.

Jakmile je směs připravená, vytvarujete z ní takový tvar, který si přejete. Misku, květník, talíř, prostě cokoliv. Jen je nutné mít předem připravenou formu, ve které bude směs cirka 2 – 3 dny tvrdnout. Jako formu pro květník můžete použít například kelímek od jogurtu, vnitřní prostor květníku vykouzlíte kelímkem o něco menším. Fantazii a nápadům se meze nekladou. Jen nezapomeňte na odtokové otvory! Pokud chcete formu opakovaně použít, je dobré ji předem vystříkat olejem ve spreji (určeným na pečení a smažení). Pak půjdou výsledné výtvory snadno vyklepnout.

Pokud můžete výtvor překrýt fólií, aby nepřesychal a nepraskal, není nutné se o nic dál starat. Když vyrábíte větší nádobu nebo například dlaždičky, je lepší povrch pravidelně rosit. I beton se pravidelně zalévá, dokud nevytvrdne.

Obměny podle vašeho gusta

Výše zmíněný recept byl jen základní. Jak píšou na Hobbyportal.sk, možností, jak namíchat směs pro tvorbu hypertufy je spousta. Písek lze ve velké míře nahradit perlitem, díky čemuž výslednou nádobu dost odlehčíte.

Místo rašeliny můžete sáhnout po kokosovém vláknu, do směsi přidáváte barvu, jakou si budete přát, můžete ve formě náhodně promíchat i více barevných směsí. Formu lze vyložit listy s výrazným žilkováním, kamínky, trávami nebo jinými tvarově výraznějšími prvky. Postupem času si najdete poměry složek a postupy zdobení tak, aby z tvoření z hypertufy vyšel přesně takový výsledek, jaký jste zamýšleli. Inspiraci můžete čerpat ve spoustě obrázků.

 

 

 

 

 

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*