Švýcarské nože Victorinox používá i armáda

Švýcarské nože Victorinox používá i armáda


Švýcarsko je obecně známé tím, že si potrpí na kvalitu a přesnost. Ne nadarmo se říká „šlape jako švýcarské hodinky“. Kromě hodinek jsou dobrým příkladem i jejich nože. Švýcarské nože značky Victorinox jsou proslavené po celém světě.

Psal se rok 1884 a Karl Elsener dostal inovativní nápad. Snil o novém noži – takovém, který by toho dokázal hodně a zároveň se vešel do kapsy. V roce 1891 byl nůž připravený a Elsener ho poprvé ukázal švýcarské armádě. Byli nadšení a používají ho dodnes.

Původně sportovní a úředníkovy nože Victorinox

V původním patentu si Elsener chránil jména jako „sportovní nůž“ a „nůž úředníka“, dnes je ovšem jeho výmysl zažitý prostě jako švýcarský nůž, případně švýcarák. Mnozí neví, že ve skutečnosti ten pravý švýcarský nůž vyrábí jedině firma Victorinox. Elsener ji pojmenoval po své mamince Victorii, jméno zkombinoval se slovem „inox“, což je francouzský výraz pro nerez.

Victorinox nejsou jen kapesní multifunkční nože

Multifunkční nože Victorinox se do světa rozšířily v první polovině 20. století. Dnes je ovšem nabídka společnosti poněkud bohatší. S jejich logem si můžete pořídit také sadu nářadí na opravu kola, brousky na nože, brusné kameny, multifunkční karty obsahující několik nástrojů, pouzdra nebo hodinky.

Švýcarský nůž se hodí každému

Ačkoliv by se mohlo zdát, že švýcarské nože a vůbec vybavení značky Victorinox jsou spíše mužskou záležitostí, nenechte se napálit. Vždyť nože často obsahují i takové nástroje jako pinzetu či pilník na nehty, dámy tedy rozhodně nepřijdou zkrátka. Pro starší děti jsou zase určené nože s kulatou čepelí.

Také designových provedení je spousta od jednobarevných přes maskáčové až po dřevěné varianty. Chcete-li si vybírat, bohatý sortiment najdete v e-shopu Kentaurzbrane.cz. Prodávají se tam i jiné výrobky kvalitní švýcarské značky Victorinox.

 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*