Začněte s indoor pěstováním. Poradíme vám, jak na to.

Na rozdíl od klasického venkovního pěstování nemusíte u indoor pěstování čekat na léto a z rostlin a jejich plodů se můžete radovat po celý rok. Avšak jedná se o velmi specifickou činnost, které se spousta pěstitelů neprávem obává. Na indoor pěstování není nic složitého, stačí jen dodržet pár důležitých zásad.

Dbejte na správnou teplotu a vlhkost

Prvním faktorem, na který je třeba dát si pozor, je správná teplota. Indoor pěstování by proto mělo probíhat v pěstebním boxu nebo místnosti, ve které můžete po celý rok měřit a regulovat teplotu, kterou navíc můžete udržovat konstantně a nezávisle na právě aktuálním ročním období. Ideální teplota pro indoor pěstování je 27-29°C během doby svícení (den) a kolem 17-19°C na dobu tmy (noc).

Při indoor pěstování byste měli také kontrolovat vlhkost vzduchu. Na její měření vám poslouží vlhkoměr, který už je v dnešní době součástí většiny moderních teploměrů. Vhodné je udržovat vlhkost na 80 % během doby růstu a až 3-4 týdny před sklizní ji snížit na 40-60 %.

Správné světlo je základ

Jednou ze základních podmínek úspěchu pro pěstování rostlin v domácnosti je správné osvětlení. Při pěstování pod umělým osvětlením musíte sledovat vlastnosti světelných zdrojů a vybrat vhodné osvětlení pro vaše podmínky. Nejčastěji se používají vysokotlaké výbojky, které ke svému provozu potřebují tlumivku (předřadník) a navíc objímku a reflektor. To stejné budete potřebovat i při pěstování pod kompaktními fluorescenčními výbojkami (zářivky, CFL výbojky). Využít můžete také LED osvětlovacích modulů, ty jsou kompletní a stačí je jen strčit do zásuvky.

Jak říkáme, správné světlo je pro pěstování základ. Důležité je ale hlavně správné světelné spektrum. Jak docílit toho, aby na rostliny dopadalo co nejvíce světla? Poslouží vám reflexní fólie, které pomohou zabránit úniku světla mimo pěstební plochu a zvyšují odrazivost světla.

Vyberte vhodný substrát i hnojiva

V oblasti indoor pěstování se setkáte s pěstováním v substrátu nebo hydroponickým pěstováním. V prvním případě se jedná o substrát obohacovaný o potřebné látky a ve druhém jde o živný roztok. Hydroponicky pěstované rostliny rostou rychleji a pěstitelé mívají u této varianty častější sklizeň.

Pokud chcete, aby vaše rostliny získávaly dostatečné množství živin, aby dobře rostly a prospívaly, nesmíte zapomínat ani na hnojiva. Při výběru dbejte na to, aby hnojivo bylo vhodné pro pěstování vámi zamýšleného druhu rostlin. Některá hnojiva se hodí pro pěstování v zemině a jiná pro pěstování v hydroponii. I na to je potřeba myslet, abyste docílili úspěšné sklizně.

Indoor pěstování se nemusíte bát. Nejedná se o nic složitého. Naopak, pokud dodržíte základní pravidla, můžete se brzo těšit na spoustu krásných a chutných plodů, a to klidně uprostřed zimy.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.