Nedovolte hmyzu obsadit váš dům!

Uklizený dvůj ze základem čistého domu, flickr.com

S blížící se zimou se k domu stahuje celá řada příjemných i méně příjemných nezvaných návštěvníků, kteří by uvnitř rádi přečkali nadcházející zimní měsíce. Zlatoočky nebo slunéčka mezi okny nejspíš nikomu nevadí, mnohem horší je to s pavouky, plošticemi nebo rybenkami. Ale různé chemické postřiky nejsou řešením, mnohem účinnější je odradit hmyz od jeho záměru jetě předtím, než překročí práh vašeho domu.

Ukliďte si na dvoře

Nejspíš vás to ani nenapadlo, ale různé kupky listí, kůry nebo třeba hraničky dřev lákají hmyzí návštěvníky už během léta. Velmi nenápadně se přibližují k vašemu domu až do něj nakonec nepozorovaně zalezou. A vy máte o zábavu postaráno. Je-li to možné, udržujte volná prostranství v okolí domu co nejčistší.

Dřevo patří nad zem

Při topení dřevem nezvané návštěvě občas nevyhnete, protože si ji v nestřeženém okamžiku přinesete v koši na dřevo spolu s topivem. Tyto situace minimalizuje, když dřevo uložíte v přístřešku, jehož podlaha je od země vzdálená alespoň několik centimetrů. Dřevo také uskladněte co nejdál od domu.

Dřevo skladujte co nejdál od domu, pexels.com
Dřevo skladujte co nejdál od domu, pexels.com

Vyčistěte okapy

Okapy plné suchého spadaného listí také lákají nejrůznější členovce a navíc vás mohou při vydatných deštích pěkně vyplavit. Vyčistěte je proto hned, jakmile to půjde.

Vyčištěné okapy vás ochrání i před jarní oblevou, pixabay.com
Vyčištěné okapy vás ochrání i před jarní oblevou, pixabay.com

Opravte fasádu

Různé škvíry a trhliny ve fasádě také nabízí hmyzu a pavoukům skvělou skrýš a od ní je už jen krůček k pohodlnému přezimování v teplých pokojích. A to samé platí i o škvírách u oken nebo u dveří. Jejich opravami nejenom snížíte účet za vytápění, protože udržíte většinu tepla uvnitř, ale také uděláte čáru přes rozpočet všem nepříjemným tvorům.

Nezapomeňte na nezbytné opravy fasády, pixabay.com
Nezapomeňte na nezbytné opravy fasády, pixabay.com

Použijte ocet

Okolí rámů dveří a oken a všechny parapety postříkejte octovou vodu (jeden díl octa, dva díly vody), která většině hmyzu příliš nevoní. Bohužel je třeba tento krok opakovat po každém dešti.

Na pavouky dobře zabírá vůně máty, kterou můžete v truhlíku pěstovat až do prvních mrazíků.

Ocet působí jako repelent, flickr.com
Ocet působí jako repelent, flickr.com

Zbavte se starých novin

Věděli jste, že vůně papíru připadá rybenkám a plošticím přímo neodolatelná? A ucítí ji i na velkou vzdálenost. Vytřiďte všechny staré noviny a časopisy, které v domácnosti nepotřebujete. Když už nic jiného, získáte trochu místa navíc.

Vůni starého papíru ploštice milují, pexels.com
Vůni starého papíru ploštice milují, pexels.com

Na nábytek s citrusy

Dřevěný nábytek je čas od času třeba ošetři, tak proč toho nevyužít? Přidejte do vody citrónovou šťávu, kterou většina hmyzu nesnáší. Pomoci mohou i plátky citróny v miskách nebo dokonce leštěnka s citrusovou vůní. A navíc si příjemně provoníte byt.

Citrusy pavoukům nevoní, flickr.com
Citrusy pavoukům nevoní, flickr.com

Vyzdobte si parapety kaštany

Kaštany má každý rád, jsou kulaté, lesklé a v vůbec krásné. Někteří pavouci a brouci si to ale nemyslí a jejich vůni se vyhýbají velkým obloukem. Kaštany tak mohou být krásnou dekorací i repelentem v jednom. Nezní to skvěle?

Kaštany poslouží jako repelent i dekroace, pixabay.com
Kaštany poslouží jako repelent i dekroace, pixabay.com

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.