Jak darovat peníze a na co si dát pozor

Vtipně darované peníze mají i svoji vlastní výstavu, pixabay.com

Někdy nám při pořizování dárků vlastní fantazie nestačí. Nebo máme možná ve svém okolí někoho, kdo oplývá takovým množstvím zájmů, že je jednoduše těžké vybrat mezi nimi ten nejdůležitější a přizpůsobit mu ten správný dárek. Řešením může být darování peněz. V tomto článku vám poradíme jak darovat peníze a na co si dát pozor.

Peníze darované za konkrétním účelem

Nejsnáze se předávají peníze, které jejich obdarovaný chce použít na konkrétní účel. Například pokud si mladý pár přeje příspěvek na novou kuchyň, není nic snazšího než koupit novou kuchyňskou pomůcku (třeba chňapku, skleničky nebo třeba sadu vykrajovátek) a peníze naaranžovat do ní. Celé to můžete ještě doplnit vtipným vzkazem, například: „Základní kámen nové kuchyně“ nebo „Skleničky už máte, teď ještě tu kuchyň.“ Neměla bych chybět dárková taška nebo krabička.

Jak darovat peníze, pixabay.com
Jak darovat peníze, pixabay.com

Peníze darované jako obraz

Z peněz můžete rovněž vytvořit půvabnou koláž vloženou do dekorativního rámečku, který můžete ještě dozdobit podle vlastní fantazie nebo zamýšleného účelu, na který peníze obdarovaný nejspíše použije. Získáte opravdu působivou dekoraci, kterou lze zavěsit i na zeď a použít tzv. na horší časy.

Nebo rozměňte peníze na mince různé hodnoty a poskládejte je do zajímavého obrazu, který rovněž ukryjete pod vrstvu skla. Jako podložka se dobře hodí něco, do čeho se peníze částečně obtisknou a nehnou se z místa, třeba slabý pruh molitanu.

Uspořádejte honbu za pokladem

Připravte si větší množství mincí různé hodnoty a uschovejte je třeba do velké zavařovací sklenice nebo truhličky. Následně obdarovanému poskytněte indicie, podle kterých poklad najde. Bude na vás jistě ještě dlouho vzpomínat.

Skládání do různých tvarů, které je tolik populární v USA, kvůli poškození bankovky nedoporučujeme, pixabay.com
Skládání do různých tvarů, které je tolik populární v USA, kvůli poškození bankovky nedoporučujeme, pixabay.com
Aby mince vypadaly co nejlépe, vykoupejte je předtím ve vodě z rozmíchanou sodou. Zbaví se nečistot a získají původní lesk.

Kytice vyrobená z peněz

I to je možné. Stačí bankovky srolovat a připevnit na floristický drátek. Drahé květy pak doplňte libovolnou zelení z květinářství a dekorativní stuhou.

Jak darovat peníze a na co si dát pozor

Peníze poskládané do různých tvarů

Peníze darované jako poskládané origami nebo přišpendlené na korkovou nástěnku jako obraz jsou známe především z Ameriky. U nás ale podobné experimenty nedoporučujeme. Snadno by mohlo dojít k menšímu poškození bankovky a ta by byla následně znehodnocená a majitelé by museli do banky na otravnou výměnu. A takový dárek jim dát určitě nechcete.

Peníze můžete ukrýt do předmětu, který s dárkem nějak souvisí, pixabay.com
Peníze můžete ukrýt do předmětu, který s dárkem nějak souvisí, pixabay.com

Darovat můžete i dárkový poukaz třeba na nákup zboží nebo na zážitky. U druhého jmenovaného ale vybírejte pouze společnosti, které umožňují nevyčerpaný kredit z poukazu převést zpět na účet případně za něj nakoupit jiný zážitek nebo povolují možnost použití poukazu jako základu, který lze doplatit vlastními prostředky při koupi dražšího zážitku.

 

Peníze nikdy nedarujte, pokud…

V nouzi postačí i dárková krabička, pixabay.com
V nouzi postačí i dárková krabička, pixabay.com

Obdarovaný si to nepřeje

Někteří lidé dávají přednost citové hodnotě daru než jeho peněžní hodnotě. Proto jim větší radost udělá roztomilá pitominka ze vzpomínkového obchůdku než tisícikoruna v dárkovém balení.

Obdarováváte někoho velmi blízkého

Peníze jako dárek pro rodiče, sourozence nebo nejbližší kamarádku nejsou moc vhodné, protože spíše ukazují na nedostatek zájmu z vaší strany. Výjimku tvoří situace, kdy si obdarovaní takovýto dárek přímo přejí.

Sami nemáte peněz nazbyt

Jestliže se musíte výrazně omezit, abyste mohli peněžní dar poskytnout, bude lepší, koupíte-li nějaký klasický dárek. Vyhnete se tak klasickým faux pas typu: „Vždyť máte sami málo, jen si to nech a kup něco dětem.“

TIP: Darování peněz vtipně zabalených třeba do toaletního papíru nebo láhve od slivovice si dobře rozmyslete. Takovéto dárky totiž ocení jen velmi malá sorta lidí. Těm ostatním bude při přijímání dárků nepříjemně trapně, což nespraví ani vyšší hodnota peněz vložená uvnitř.

Tip na originální vánoční dárek, publicdomainpictures.net
Tip na originální vánoční dárek, publicdomainpictures.net

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.