Ještě, než pořídíte podlahové topení…

Podlahové topení k měřiči tepla nepřipojíte, pixabay.com

O zbytečném vytápění stropů v případě klasického topení a s tím souvisejícího plýtvání energií i finančních prostředků už bylo napsáno mnoho. Podlahové topení pak bývá předkládáno jako jediná účinná a navíc levná varianta. Existují ale věci, na které vás prodejci většinou sami od sebe neupozorní. Co je tedy dobré vědět předtím, než si pořídíte podlahové topení?

Chvíli trvá, než se rozpálí

Jestliže plánujete nákup podlahového topení do prostoru, který potřebujete jednou za čas rychle rozpálit, třeba z důvodu dlouhé nepřítomnosti, dobře si to rozmyslete. Klasický radiátor vám totiž vykouzlí teplo domova mnohem dříve. U topení v podlaze ale zase chvíli trvá, než vychladne. Takže se ve finále tento rozdíl stírá. Jen si k ruce připravte svetr.

Klasické topení má rychlejší nástup, pixabay.com
Klasické topení má rychlejší nástup, pixabay.com

Nehodí se do paneláku

je to bohužel tak. Nejde tu ani tak o prostorové nároky jako spíše nemožnost připojit tento typ topení k měřiči tepla. U napájení z centrálního zdroje to zkrátka není možné, takže byste za vytápění platili, i kdybyste k němu použili vlastní zdroje. V rozúčtování tepla v bytech byste proto úsporu rozhodně nepoznali.

Teplo do nohou je k nezaplacení, flickr.com
Teplo do nohou je k nezaplacení, flickr.com

Je to levné, ale…

Při pokládce standardního podlahového topení brzy narazíte na jeden problém a to jsou tzv. tepelné zóny. Jednoduše řečeno, podlaha v okolí dveří nebo uprostřed místnosti bude vždy chladnější, než její okolí, což značně potlačuje zamýšlený komfort tepla od nohou. Řešením jsou tzv. Samoregulační kabely, za které si ale musíte řádně připlatit. Původně levná instalace topení se tak ve výsledku může pořádně prodražit. Samoregulační kabely ale dokáží rovnoměrně zahřát podlahu v celé místnosti, takže ve výsledku za vytápění ušetříte, jen ta vstupní investice…

Samoregulační kabely zabrání vzniku tepelných zón, flickr.com
Samoregulační kabely zabrání vzniku tepelných zón, flickr.com

Máte vhodný nábytek?

Podlahovému topení vadí dvě věci: koberce a plochý nábytek bez nožiček. Na těchto místech totiž dochází k nerovnoměrnému odčerpávání tepla, což zbytečně zatěžuje celou topnou soustavu a vede k její poruchovosti. Právě poruchovost a náchylnost k poškození je velkou nevýhodou podlahového topení.

Pokládka topení je jednoduchá, commons.wikipedia.org
Pokládka topení je jednoduchá, commons.wikipedia.org

Vše těžké musí pryč

Máte v místnosti klavír nebo bytelnou domácí knihovnu? Pak se s podlahovým topením předem rozlučte. Důvodem je váha a tlak ,který by byl na rozvody lokálně vyvíjen a poškození by na sebe nenechalo dlouho čekat.

V místnosti s piánem na podlahové topení zapomeňte, flickr.com
V místnosti s piánem na podlahové topení zapomeňte, flickr.com

Komplikované opravy

Málokdo ví, že pokud se podlahové topení porouchá, je třeba obvykle rozebrat celou podlahu, což může být v řadě případů dost komplikované, pracné a hlavně finančně náročné. Nebo byste chtěli pokládat v koupelně novou dlažbu pokaždé, když vás začnou zábst nohy? Problém se dá minimalizovat použitím snadno rozebíratelných podlah (například plovoucích), musíte s tím ale počítat dopředu.

Když se rozbije, musíte rozebrat celou podlahu, flickr.com
Když se rozbije, musíte rozebrat celou podlahu, flickr.com

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.