Jak na úsporné osvětlení bez problikávání


Úsporné žárovky, nebo ještě modernější LED žárovky, dnes najdeme snad v každé domácnosti. Čekáme od nich minimální odběr elektrické energie, kvalitní příjemné světlo a dlouhou životnost. Zkrátka zkvalitnění života. Dobré světlo je totiž pro náš zrak i pohodu klíčové. Jiné zvolíme na čtení, jiné do koupelny, odlišné zase jako běžné osvětlení místnosti. A tak bychom mohli pokračovat. Jsou žárovky vhodné jako jemné noční osvětlení schodiště, zcela opačné parametry mají ty do lampy na nočním stolku.

Ať už vybereme jakoukoliv žárovku, asi nás nepříjemně překvapí, když po jejím zhasnutí bude blikat nebo ještě chvíli svítit. Tato situace ale nemusí být na závadu. Záleží na konkrétním případu.

Krátkodobé svícení po zhasnutí je v pořádku

LED diodám stačí k provozu velmi malý proud a napětí. Ukrývají v sobě navíc elektroniku s filtračními členy, které rovnoměrně redukují tok elektrické energie a ta se v nich umí krátkodobě hromadit. Po zhasnutí může LED žárovka ještě krátkou dobu svítit, a reaguje tedy se zpožděním. Je to zcela v pořádku.

Problikávání dlouho po zhasnutí

Nastat může další situace, a to dlouhodobější svícení, nebo dokonce problikávání žárovky po jejím zhasnutí. To už v pořádku není. Stát se to může jednak u méně kvalitních výrobků, ale na druhé straně i u těch nejkvalitnějších. V tom případě nebude na vině žárovka, nýbrž elektrorozvody. Je to nejen nepříjemné, ale i nebezpečné. Stávat se to může náhodně i pravidelně.

Příčinou tohoto jevu bývá naindukování napětí v dlouhém vodiči mezi svítidlem a vypínačem. Toto napětí pak nabíjí filtrační kondenzátor zářivky. Jakmile se vybije, zhasne, a tak stále dokola. Pokud nejde o úsporné zářivky, nýbrž o LED zářivky, neproblikávají, ale neustále slabě svítí. Napětí se nehromadí v kondenzátoru, ale přímo rozsvěcuje žárovku.

Ne vždy je na vině žárovka

Tento stav je známkou, že s elektroinstalací v domě nebude vše zcela v pořádku. Není to bezpečné a žárovky spotřebovávají více elektřiny. Nabízí se několik řešení. Prvním je vyměnit vypínač s doutnavkou na standardní. Druhým pořízení speciálních elektronických korekčních prvků, například kompenzátorů. Třetím je výměna nekvalitních žárovek za kvalitnější.

Zdravé světlo

Pro zachování dobrého zdraví přispívá světlo, které nebliká a je příjemné očím. Šetrné osvětlení dokáže zabránit mnoha problémům. Má vliv na zrak, zdraví a psychickou pohodu. Barva i intenzita světla ovlivňují naše emoce! Péči o oči nevěnujeme dostatečnou pozornost. Je na řadě začít, a právě volbou správných žárovek. Více o tom, jak zdánlivě obyčejným světlem ovlivníte váš život, se dočtete v tomto článku.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.