Živý plot ostříhejte v srpnu, jinak nestihne zazimovat

Živé ploty vypadají při správné údržbě velmi efektně, wikipedia.org

Živý plot si pořizujeme především pro jeho dekorativní a ochrannou funkci. Každý rok ale dokáže poporůst i o několik desítek centimetrů. Pravidelné stříhání živých plotů je proto rozhodně na místě. První termín na přelomu června a července je už za námi, ale ke konci srpna je třeba živé ploty ošetřit znovu, aby měly dostatek času připravit se na náročné zimní měsíce.

Stříhání živých plotů není nezbytné jen kvůli estetické stránce. Podporuje také správný růst a dostatečné větvení stromků či keřů. Bez této péče by se z živého plotu stal za několik let jen nepřehledný chumel tenkých větviček.

TIP: Listnaté živé ploty je třeba stříhat 2x – 3x ročně, zatímco jehličnany si vystačí s úpravou 1x za sezónu.

Bez ostrosti ani ránu

Vcelku nezáleží na tom, jaký typ nástrojů na úpravu plotu použijete, jedno by ale měly mít všechny společné: dobře udržované řezné hrany s dostatečnou ostrostí. Jejich zanedbání vede ke štěpení okrajů řezných ran, které jsou snadnou vstupní branou pro nejrůznější infekce a houbové choroby. A navíc nevypadají vůbec pěkně. Ostré nástroje se také snadněji ovládají a práce s nimi je rychlejší. Dvacet minut strávených broušením se vám tedy bohatě vrátí.

Jehličnany stačí stříhat 1x do roka, pixabay.com
Jehličnany stačí stříhat 1x do roka, pixabay.com

Jak vybrat délku lišty

Většina z nás používá pro úpravu živých plotů klasické plotostřihy. Není ale dobré sáhnout po první nabídce, která se namane. Dobré vodítko poskytuje délka lišty plotostřihu. Ty kratší do 20 centimetrů délky se hodí hlavně pro detailní a přesné tvarování okrasných stromků nebo keřů.

Delší lišty jsou určeny spíše pro rychlou práci na rozsáhlých plochách. Podle velikosti keře můžete volit model s teleskopickou tyčí nebo bez. Běžné teleskopické tyče dosáhnou do výšky zhruba tří metrů, takže ke své práci nepotřebujete žebřík.

TIP: Řez při stříhání živého plotu veďte vždy mírně šikmo. Základna by vždy měla být širší než vrchol živého plotu. Tento tvar napomáhá dostatečnému prosvětlení všech částí keřů.

Plotostřihy s lištou do 20 cm délky se hodí spíše pro tvarovací práce, flickr.com
Plotostřihy s lištou do 20 cm délky se hodí spíše pro tvarovací práce, flickr.com

Benzín nebo akumulátor?

Benzínové plotostřihy jsou levnější a snáze dostupné, tím ale jejich výhody končí. Elektrické plotostřihy mají zase menší výkon a nehodí se k déletrvajícímu provozu, upotřebíte je spíše na drobné tvarování nebo začištění hotové práce.

Nejlepší jsou akumulátorové plotostřihy, které jsou tiché, lehké a vydrží dlouho v provozu. Také svého uživatele nelimitují kabelem ani doplňováním vhodného paliva.

TIP: U buků a habrů se doporučuje obejít ve finální fázi plot ještě s obyčejnými zahradnickými nůžkami a začistit okraje větších ran čistým střihem.

Půvabná vajgélie vyžaduje pozdní řez, jinak příští rok pokvete málo nebo vůbec, pixabay.com
Půvabná vajgélie vyžaduje pozdní řez, jinak příští rok pokvete málo nebo vůbec, pixabay.com

Jak hluboko vést nový řez

Záleží samozřejmě na bujnosti růstu konkrétního živého plotu, přesto však existuje několik bodů, kterých se můžete chytit.

  • Orientujte se podle předešlého řezu
  • Napněte si šňůru v požadované výšce živého plotu a veďte řez nad ní.
  • Pamatujte na to, že je lepší, pokud živý plot roste pomalu, ale hustě.
  • Nové přírůstky sestříhávejte tak, aby zůstaly zachovány jen malé a krátké části.
  • Snažte se nezasahovat do starého dřeva. Takto vytvořený otvor později jen obtížně zarůstá.

TIP: na silné výhony v horní části použijte pilku nebo speciální nůžky.

Řízky ptačího zobu velmi dobře zakořeňují, pixaby.com
Řízky ptačího zobu velmi dobře zakořeňují, pixaby.com

Vše ostříhané odstraňte

Po ostříhání živých plotů zkontrolujte všechny nalomené nebo volně visící větvičky. Jejich seschnutí je otázkou několika dnů a snadno na krásné hradbě živého plotu vytvoří nevzhledné hnědé fleky. Navíc se mohou stát semeništěm nemocí nebo škůdců.

TIP: Výhonky některých dřevin můžete použít jako řízky pro vypěstování nových rostlin. Typická je tato vlastnost pro ptačí zob nebo dřišťál. Můžete je použít k osázení mezer nebo tvorbu zbrusu nového živého plotu.

Vavřín vypadá jako živý plot nádherně, vyžaduje ale teplejší polohy, pixabay.com
Vavřín vypadá jako živý plot nádherně, vyžaduje ale teplejší polohy, pixabay.com

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.