Založení s.r.o i živnosti je jednodušší, než si možná myslíte!

Chcete začít podnikat? Máte podnikatelský nápad, o němž jste přesvědčeni, že se ujme? Pak směle do toho! Šikovné podnikatele tato země ještě bude potřebovat. Poradíme vám jak na to!

V první řadě to opravdu chce nápad. Ideálně nápad originální, s nimž doposavad nikdo nepřišel. Z toho důvodu byste měli být obeznámeni s trhem, obzvláště s jeho skulinami. Najděte odpověď na otázku, co na něm chybí a zákazníkům se nedostává. V současné době to jsou třeba roušky, dezinfekční gely a zdravotnický materiál. Podařilo by se vám rozběhnout rychlou výrobu, měli byste o odbyt postaráno. To je ovšem jeden příklad z mnoha. Pojďme to vzít hezky popořádku, tedy objasněním pojmů.

Živnost versus s.r.o.

Jak začít podnikat? Jaké jsou u nás možnosti podnikání? Podnikat můžete jako fyzická osoba (živnostník), nebo si založit firmu (s.r.o.) Záleží na vaší konkrétní situaci a nákladech. Chcete-li své podnikání založit primárně na své osobě, obejdete se bez zaměstnanců a neplánujete-li do budoucna velkou expanzi, bude pro vás podnikání na živnost zřejmě správnou volbou.

Jak na založení živnosti?

Založení živnosti je snadné. Obrátíte se na nejbližší živnostenský úřad, dle profese, již chcete vykonávat, zažádáte o živnostenské oprávnění a živnost si založíte. Nezapomeňte na povinné odvody zdravotního a sociálního pojištění a EET! Celkově spíše počítejte s tím, že živnostníci u nás nemají moc na růžích ustláno, jak ostatně dokládá současná koronavirová krize, ale to je téma na jiný článek.

Výhodnější „eseróčko“? Jak pro koho!

V mnoha ohledech je jednoznačně výhodnější podnikání na tzv. s.r.o. Ale opět ne pro každého. Pokud však například za zakázky nechcete ručit vlastním majetkem, čemuž se fyzické osoby často nevyhnou, nebo byste v blízké době chtěli rozšiřovat výrobu a přibírat zaměstnance, rozhodně uvažujte o založení firmy, tedy s.r.o. společnosti s ručením omezením.

Co to je s.r.o.?

O jakou formu podnikání se jedná? Společnost s ručením omezeným je v první řadě právnickou, ne fyzickou osobou, což samo o sobě přináší řadu výhod. V první řadě je toto podnikání „bezpečnější“, a to z toho důvodu, že do něj nevkládáte svůj osobní majetek – na rozdíl od fyzických osob. Ve hře je často „pouze“ výše vašeho vstupního kapitálu. Tuto nejrozšířenější formu kapitálové obchodní společnost přitom může založit jeden až padesát společníků.

Jako založit s.r.o.?

Založení s.r.o. je poněkud náročnější. Hodláte-li založit firmu s jediným účastníkem, vystačíte si se zakladatelskou listinou. Bude-li vás víc, budete nuceni uzavřít tzv. společenskou smlouvu. V obou případech doporučujeme obrátit se na notáře, který se také postará o zápis firmy do obchodního rejstříku (respektive k tomu podá návrh).

Obraťte se na profesionály

Ještě před tím si však budete muset připravit štosy dokumentů. Občanské průkazy, výpisy, souhlasy atd. Není toho málo a neradi bychom důležitý dokument opomenuli. Dobře každopádně uděláte, obrátíte-li se na ty správné osoby, popřípadě navštívíte ty správné webové stránky. Velmi dobře zpracované jsou například stránky jak-zalozit-sro-a-podnikat.cz, které se tématu věnují již několik let. A nejenom to – se založením s.r.o vám dokonce budou aktivně asistovat.

Jedno kliknutí a za necelý týden můžete podnikat!

Stačí jedno kliknutí na spřátelenou stránku profi-kancelar.cz, kde vám „eseróčko“ založí na klíč. Do pěti dnů nutno podotknout, což je ve srovnání s pěti týdny (tak dlouho proces založení firmy trvá), rekordně krátká doba. A v budoucnu vám pomohou i s účty a daněmi! A vy se budete moci zaměřit na to důležité – své podnikání! Ještě váháte?

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.