Vyznáte se v otopných tělesech? Seznamte se s 5 základními typy

Čeká vás realizace systému vytápění a stále vám není jasné, jaké jsou rozdíly mezi základními typy otopných těles? Pak se vám bude hodit základní charakteristika, kterou jsme pro vás připravili společně s odborníky z řemeslnického cechu EKOMPLEX.

1. desková topná tělesa

Konstrukci deskového topného tělesa většinou tvoří dvě až tři duté desky. V nich proudí topné médium a teplo je následně předáváno do okolí. Desky mohou být zvlněné kvůli větší topné ploše. Rychlejšímu ohřevu vzduchu v místnosti napomáhá teplovzdušná komora mezi deskami. Výhodou deskových radiátorů je estetika – snadno splyne se stěnou a nenarušuje celkový dojem z interiéru.

2. článková topná tělesa

Článková otopná tělesa tvoří určitý počet dutých žeber – tzv. článků. Ta jsou vzájemně spojena prostřednictvím dvou komor (horní a dolní), mezi kterými protéká médium. Články mají poměrně velkou plochu, což má pozitivní vliv na efektivitu vytápění. K ohřevu vzduchu dochází i mezi jednotlivými články, díky čemuž je výměna ohřátého vzduchu v místnosti rychlá. K výhodám tohoto typu patří nižší hydraulický odpor.

3. trubková topná tělesa

Jak již vyplývá z názvu, tento typ radiátorů tvoří rozvodné a sběrné komory propojené pomocí sestavy trubek. Obvykle se používá v koupelnách a kromě vytápění na něj lze věšet ručníky a osušky. K dostání jsou ve dvou základních variantách – kromě radiátorů, které se napojují na topný systém také jako nezávislé elektrické radiátory (pořídíte-li si je, nepodceňujte význam revize elektrospotřebičů).

4. tepelné konvektory

Konvektory fungují na principu konvekce – proudění ohřátého vzduchu. Zařízení tvoří výměník a skříň s výdechovou mřížkou. Jednotlivé typy se liší dle způsobu ohřevu a umístění výměníku.

5. přímotopy

Posledním ze základních typů otopných těles jsou přímotopná tělesa. Může se jednat o elektrické i plynové spotřebiče, které pracují nezávisle na rozvodné síti. K výhodám patří cenová dostupnost a jednoduchá instalace. Provoz přímotopů je však výrazně dražší, a proto jsou vhodné spíše jako krátkodobé řešení.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.