Jak vybrat aku vrtačku, která vám dlouho poslouží?

aku vrtačka DeWALT
aku vrtačka DeWALT


Dobrá aku vrtačka je praktickým zařízením, které vám výrazně usnadní práci doma, v dílně nebo i v profesionální výrobě. Nářadí je ale v první řadě potřeba dobře vybrat. Už při nákupu se totiž často rozhoduje, jestli vám vrtačka na baterie dobře poslouží, nebo vám v tom horším případě jen krátkodobě otráví život.

A čím se tedy při nákupu ideálně řídit? Podívejte se na nejčastější kritéria, která vám s výběrem dobře sloužící aku vrtačky pomohou.

Podle akumulátoru

Výhoda pohonu na baterie je jasná. Žádné omezení kabelem a tudíž maximální volnost pohybu při práci. Z kapacity akumulátoru ale zároveň vyplývá časové omezení doby, po kterou je možné vrtačku používat.

Nejnižší kapacitu mají akumulátory NiCd, se kterými se už ale moc často nesetkáte. Mnohem používanější jsou baterie NiMH s až dvojnásobnou kapacitou oproti NiCd. Mají také delší životnost a rychleji se nabíjejí. Akumulátory Li-Ion jsou pak vůbec nejmodernější, nejvýkonnější a často mají kapacitu i přes 4,0 Ah.

Podle příslušenství

Příslušenství usnadňující práci zpravidla není tím hlavním, při rozhodování mohou ale různé „vylepšováky“ sehrát svou roli. Lepší aku vrtačky disponují navíc třeba světlem ulehčujícím práci na tmavějších místech nebo držadlem, které je protiskluzové a tlumí vibrace.

Při práci s různě tvrdými materiály doceníte také nastavitelný utahovací moment. Mezi standardní příslušenství aku vrtaček už dnes naopak patří rychloupínací sklíčidlo pro výměnu nástroje.

Podle značky

Kvalita nářadí často souvisí s výrobcem – v případě aku vrtaček byste měli být s volbou značky obezřetní dvojnásob. Úroveň výrobce se projeví na životnosti i kvalitě odvedené práce. Sázkou na jistotu bývají ověřené značky jako DeWALT, Makita nebo Black & Decker. Absolutními vítězi uživatelských testů i anket mezi kutily pak často bývají aku vrtačky Bosch.

Podle ceny

Ačkoliv jsou finance pro mnohé zájemce tím nejdůležitějším parametrem, řídit se pouze cenovkou se často nevyplatí. Úplně nejlevnější aku vrtací šroubovák pořídíte i za několik set korun. Tak laciné zařízení si ale k solidní práci asi vybere málokdo.

To ale neznamená, že by mělo být vrtání na baterie pro běžné lidi nedostupné. Například značkovou aku vrtačku DeWALT seženete za cenu od necelých 3 000 Kč za nářadí pro hobby kutily po částku kolem 10 000 Kč pro náročnější řemeslníky.

Podle záruky

Co nejdelší službu akumulátorové vrtačky vám zajistí také vhodně načasovaná záruční lhůta. Ta bývá u některých nástrojů značek jako Metabo nebo Festool prodloužená až na 36 měsíců. Investice do takového nástroje se pak některým intenzivněji pracujícím kutilům určitě vyplatí.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.