Výběrem kvalitní popelnice šetříte životní prostředí


Nejneekologičtější jsou nekvalitní věci. U plastů to platí o to více. Pokud se plast zlomí a předmět z něj ztratí správné užitné vlastnosti, musí se nahradit jiným. Vzniká plastový odpad, který by při kvalitním provedení vzniknout nemusel, protože výrobek by mohl být funkčním po mnoho let. Pravděpodobně vás překvapí, že na aspekt kvality, a tedy i ekologičnosti, musíme myslet i u výběru popelnice. Možná je to dobře, protože právě v souvislosti s odpady si tento problematický fakt nejsnadněji uvědomíme.

Není popelnice jako popelnice – některá nepřežije ani první sezónu

Téměř je od sebe nerozeznáte. Popelnice vypadají jedna jako druhá. Mají normované velikosti, tvar musí odpovídat tomu, aby s ním byla schopna „pracovat“ standardní komunální technika. Ale i v případě popelnic u nás platí to, co v řadě oborů – trh ovládají dovozci levných a nekvalitních plastových výrobků z východu, které se pak lámou a bez úhony obvykle nepřežijí ani první sezónu.

Zlobíte se na popeláře, že vám poškodili popelnici? Té kvalitní se to nestane. Nejspíš jste šetřili na nesprávném místě. Nekvalitní popelnice praskají nejen pod velkou váhou odpadu, který do nich naložíte, ale i jen samotným mrazem. Jsou křehké a snadno se poškodí i při šetrné manipulaci. Velice často se též prohýbají. Kvalitní plastová popelnice na kolečkách vydrží výrazně déle.

Levná popelnice smrdí

Smrdí vám doma popelnice a už se bojíte do ní hodit pomalu i papír, aby vás kvůli zápachu nepomluvili sousedé? Zapáchá opět především nekvalitní popelnice. Těm totiž velice často schází správně navržené odvětrávací kanálky. Často tyto popelnice nemají nepřilnavý povrch, takže odpad se na vnitřní zdi přilepí a zůstává tam i po odvezení odpadu. Nekvalitní popelnice snadno poškodí i běžný bioodpad z domácnosti či v domácnosti používaná chemie v podobě čistících prostředků.

Levné se často prodraží

Když musíte po roce měnit svoji plastovou popelnici, zjistíte, že i v tomto případě platí, že levné levným vůbec nebylo. Společnost Komunální technika (KTech) nabízí plastové popelnice v objemech 120 l, 240 l i kontejnery, které splňují přísné normy a vydrží. U měst a obcí jsou tyto plastové výrobky jednoznačnou volbou, protože splňují přísná kritéria výběru. Po stejně kvalitních výrobcích by měli ale sahat i majitelé rodinných domů či chataři a chalupáři.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.