Sítotisk: Ze staré Číny až na naše trička

Sítotisk: Ze staré Číny až na naše trička

Na první pohled byste to do ní určitě neřekli, ale technologie sítotisku, která se dnes využívá např. k potisku triček nebo lahví, má své kořeny už ve staré Číně — stovky let zpátky do historie. Dnes přitom patří stále k nejpoužívanějším metodám pro potisk průmyslových výrobků.

Pro první zmínky o sítotisku se musíme vrátit o tisíc let proti času, do období čínské dynastie Song. Detaily a podrobnosti sice nejsou příliš známé, metoda tisku přes hedvábí se ale brzy rozšířila i do dalších asijských zemí, zejména do Japonska, kde se osvědčila např. pro potisk tradičních kimon a také keramiky. Na Západ se technologie dostala během 18. století, větší pozornost si ale vysloužila teprve o více než sto let později. Na jejím rozvoji pracovali nezávisle na sobě v USA i Velké Británii, do Československa ji pak právě z Ameriky přivezl až kolem roku 1940 Tomáš Baťa.

Jak sítotisk funguje? 

Jednoduše řečeno pracuje metoda sítotisku s protlačováním barvy přes šablonu (síto), která je přiložena k potiskovanému předmětu. Stěrač, neboli těrka, pak po šabloně postupně přejíždí a dostává barvu na povrch výrobku, kde zasychá. V případě jednoduchého využití můžete stěračem pohybovat ručně, dnešní tiskové stroje ale pochopitelně pracují jako komplexní automaty, které si většinu procesů řídí samy na základě nastavených parametrů.

V případě využití více barev, je pro tisk každé z nich obvykle nutné použít zvláštní síto, tak aby bylo dosaženo co nejlepší kvality.

Hlavní přednosti sítotisku:

  • využití napříč všemi typy materiálů (dřevo, plast, sklo, papír, aj.)
  • nenáročná obsluha strojů
  • nižší pořizovací náklady oproti jiných technologiím
  • možnost využití širokého spektra barev

Současnost sítotisku

Pomocí sítotisku dnes snadno a rychle potisknete téměř všechny druhy materiálu včetně kůže, dřeva, skla nebo umělé hmoty. Oproti jiným metodám navíc vyniká barevnou stálostí a také díky tomu si i navzdory novým a moderním technologiím stále drží pevnou pozici v potisku všech typů předmětů.

Od jednoduchých postupů, kdy můžete sítotisk využít třeba i doma, se jeho zapojení využívá primárně v rozsáhlé průmyslové výrobě, kde s metodou pracují velké tiskové stroje od jednoduchých poloautomatických zařízení, až po komplexní automaty s devíti barvami. K zavedeným firmám, které v Česku sítotisk využívají už přes čtvrt století, patří mj. tiskárna C5, která potiskuje výrobky pro drobné firmy i velké nadnárodní společnosti.

Více informací o sítotiskových strojích

Více se o možnostech sítotisku a nabídce sítiskových strojů dozvíte na stránce www.c5.cz.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*