Septik na chatu: Ideální řešení likvidace odpadních vod

Vlastníte víkendovou chatu nebo chalupu a řešíte, jak naložit s odpadními vodami? Z ekologického i ekonomického hlediska je ideálním řešením pořídit si na chatu septik. Narozdíl od čističky odpadních vod si totiž poradí i s nepravidelným provozem. 

Co je septik

Septik je vodotěsná nádoba, ve které se akumulují a čistí odpadní vody z vaší domácnosti. Nádrž bývá nejčastěji plastová, může mít kulatý či hranatý tvar a tvoří jí dvě až tři komory, mezi kterými voda protéká. Obecně platí, že čím více komor, tím lépe – usadí se v nich více kalu a proces čištění je tak účinnější. 

Jak nakládat s odpadními vodami na chatě

Vlastníte jakékoliv rekreační zařízení, které obýváte pouze pár dnů či týdnů v roce? Pak se vám nabízí celkem tři možnosti, jak nakládat s odpadními vodami:

Kanalizační přípojka – Pokud se vám nabízí připojení k obecní kanalizaci, jednodušší řešení své situace nenaleznete. O této možnosti vás jistě dokáží informovat starousedlíci, sousedé nebo stavební úřad. 

Jímka (neboli žumpa) – Klasické řešení likvidace odpadních vod, které je dodnes k vidění u mnoha nemovitostí. Sice vás potěší nízkou pořizovací cenou, na druhou stranu musíte její obsah jednou za čas nechat vyvézt fekálním vozem. V současnosti se jedná o nejméně moderní řešení likvidace odpadních vod.

Tříkomorový septik – Nejmodernější způsob nakládání s odpadními vodami u rekreačních objektů.

Septik na chatu = ideální řešení

Proč byste na chatu měli pořídit právě septik? Jedna z jeho hlavních výhod tkví v tom, že si dokáže hravě poradit s nepravidelným provozem a zátěží – tím se významně liší od domovní čistírny odpadních vod. Zároveň funguje bez spotřeby energie, což se pozitivně promítne do vašich účtu za elektřinu. Rozhodně vám doporučujeme investovat do septiku s filtrem – přečištěnou vodu budete moct vypouštět do přímo na svém pozemku. V opačném případě by voda ze septiku odtékala do jímky a pravidelnému vyvážení splašek byste se tak nevyhnuli.

Pokračovat ve čtení můžete zde

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.