Proč mají magnety dva póly? Existuje i 1pólový magnet?

Proč má každý magnet severní a jižní pól? A co když magnet rozříznete – budou mít půlky jen jeden pól? Zjistěte, k čemu je dobré to vědět a jak póly vlastně poznat.

Každý permanentní, trvale působící magnet, je jako malá zeměkoule. A to i když je to kvádrový magnet nebo třeba tyčový.

Země je totiž obrovským magnetem se dvěma póly. Naše planeta okolo sebe vytváří magnetické pole. To se generuje díky tekutému kovovému jádru. Zajímavostí je, že magnetické póly jsou trochu jinde než ty zeměpisné, navíc obrácené.

U severního zeměpisného pólu je jižní magnetický pól, na jihu zase severní magnetický pól. Magnetické póly se navíc pohybují a každý rok mohou svoji pozici trochu změnit. Stejně jako Země, mají i magnety své magnetické pole.

Proč střelka kompasu ukazuje na sever?

Jistě víte, že střelka kompasu ukazuje na sever. Přitahuje ji totiž jižní magnetický pól, který je na severu Země. Na jižní polokouli vám ale takový kompas nebude fungovat přesně. Při cestě do Austrálie si musíte pořídit jinak nastavený kompas, anebo speciální kompas s globální střelkou, který funguje po celé planetě.

Každý magnet má dva póly

Stejně jako zeměkoule, má každý magnet dva póly. Severní a jižní. Stejné póly dvou magnetů se od sebe odpuzují a opačné přitahují.

K čemu je dobré to vědět? Pokud chcete k sobě magnety přicvaknout, musí být jeden magnet natočený severním pólem k jižnímu pólu druhého magnetu. To se hodí třeba při skládání magnetického hlavolamu NeoCube. Když vám kuličky u sebe nebudou držet, stačí je trochu pootočit.

Po secvaknutí se ze dvou magnetů nich stane jeden větší magnet, který bude mít zase dva póly.

Dají se magnetické póly oddělit?

Ne, nedají. Když magnet rozříznete, vzniknout dva malé magnety, opět každý se dvěma póly. Magnetické póly oddělit nejde, i když se o to vědci už mnohokrát pokoušeli.

Existují sice třeba elektrické monopóly v podobě částic s kladným nebo záporným elektrickým nábojem – protony a neutrony, ale u magnetů se póly oddělit zatím nedají.

Tip, jak magnetické póly poznat

Na stanovení, kde má magnet který pól, slouží například už zmíněný kompas. Jeho střelka bude směřovat k jižnímu pólu magnetu. Severní pól je pak na druhé straně magnetu.

Můžete také použít mobilní aplikaci v chytrém telefonu. Skoro každý novější mobil má v sobě totiž magnetometrický senzor. Pomocí něj vám v mobilu funguje kompas. Dá se využít i pro určení pólů magnetů.

Podívejte se a nainstalujte si mobilní aplikaci na zjištění pólu magnetů.

Kam dál pro info? Další tipy a magnety seženete na blogu Unimagnet.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.