Pokládka venkovní dlažby – tipy pro každého

Dlažba s kameny, flickr.com

Pokládání venkovní dlažby má svá specifika. I když už ovládáte základní techniku, stejně je dobré se nad plánovaným dílem na chvíli pozastavit a podívat se na zoubek všem eventualitám, které by vás mohly zaskočit.

Výběr materiálu

Označení R – vztahuje se k protiskluznosti použitého materiálu. Pro místa určené pro chůzi na boso by mělo R dlaždice být v rozmezí R9 – R10, pro nohy v obutí je vhodná R 9 až R13.

Číslo a zkratka PEI – odolnost vůči odírání. Pro použití venku bychom měli vybírat pouze dlažbu s nejvyšší odolností, tzv. PEI 5.

Materiál pro venkovní použití musí být označen jako mrazuvzdorný (E ≤ 0,5 %). V případě keramické dlažby to bývají výrobky s bílým střepem nebo slinuté. Naopak červený střep je zcela nevhodný.

Glazované keramické dlaždice mají díky odolné sklovině schopnost 100% odolávat vodě. Využití glazury navíc přináší téměř nekonečnou paletu barev a vzorů. Jsou ale dražší než dlaždice neglazované.

Exteriérová dlažba potřebuje široké spáry, pixabay.com
Exteriérová dlažba potřebuje široké spáry, pixabay.com

Podkladový štěrk nepodceňujte

Pokud používáte dlaždice kameninové, nezapomeňte na štěrkové podloží, které účinně odvádí vodu a brání poškození dlaždic. Dlažbu do výšky 6-8 cm zapouštíme nejlépe do velmi jemné štěrkové drtě (okolo 5 cm), která byla položena na zhutněnou hrubší štěrkovou vrstvu (10-15 cm).

TIP: Na hutnění štěrku je nejlepší vibrační stroj, který se dá snadno zapůjčit v některých půjčovnách nářadí.

Kameninová nebo zámková dlažba se bez štěrkového podloží neobejde, pixabay.com
Kameninová nebo zámková dlažba se bez štěrkového podloží neobejde, pixabay.com

Venkovní dlažba musí mít spád

Spád, i když velmi mírný, je základním předpokladem dobře položené venkovní dlažby. Je to důležité zejména při velkém dešti – na vyspádované dlažbě se netvoří louže a voda se nadměrně nevsakuje do podkladu.

Při pokládání dlažby do kopce nebo jinak nerovného terénu volíme vždy dlaždice se strukturovaným povrchem nebo použijeme malé mozaikové dlaždice, které strukturu zajistí svými spárami. Po hladké dlažbě by se nám v zimě nebo za vlhka chodilo jen obtížně.

Pokládku exteriérové dlažby zvládnete bez problémů svépomocí, pixabay,com
Pokládku exteriérové dlažby zvládnete bez problémů svépomocí, pixabay,com

Dlažba pro pojezdovou plochu

Při budování dlažby určené pro pojezd auta je třeba už zpočátku myslet na silnější štěrkové podloží, které zabrání poškození dlaždic vahou auta. Vrstva hrubšího štěrku by se měla pohybovat okolo 20 cm, jemného pak alespoň 7 cm.

Dlaždice pokládáme vždy podélně nebo úhlopříčně ve směru předpokládaného směru jízdy.

Dlážděný chodník se hodí pro odpočinkovou i užitkovou zahradu, pixabay.com
Dlážděný chodník se hodí pro odpočinkovou i užitkovou zahradu, pixabay.com

Velikost spár a jejich vysypávání

Velikost spáry mezi venkovními dlaždicemi by neměly být menší než 4 cm. Důvodem je povolená odchylka rozměrů, která může dosahovat až 0,5%, což je u velkých dlaždic často rozpoznatelné pouhých okem. Velká spára nám umožní tyto odchylky účinně korigovat.

TIP: Rektifikované dlaždice tento problém nemají, můžete je pokládat vedle sebe bez viditelné spáry a docílit tak iluze dřevěné nebo kamenné podlahy.

Spáry mezi dlaždicemi vysypeme po dokončení jemným křemičitým pískem (0-2 mm), který necháme po dobu tří týdnů sedat. Teprve pak dlažbu zameteme. Písek ve spárách zabrání prorůstání plevele a přispívá k dlouhé trvanlivosti dlažby.

Spáry před vysypáním pískem, pixabay.com
Spáry před vysypáním pískem, pixabay.com

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.