Péče o zahradu na podzim

Ať už máte zahradu u svého domu, nebo v zahrádkářské kolonii, je třeba se o ni náležitě starat. Hlavně v podzimním období je v podstatě nutné připravit ji na zimu. A to proto, aby vám od jara, a hlavně následující léto opět dokonale sloužila. A na co byste se měli zaměřit primárně? Dáme vám několik tipů, které ocení každý začínající zahrádkář.

Odstraňte spadané listí

Toto rozhodně nepodceňujte. Jakmile nasněží, a listí bude stále ležet na trávníku, nejenom že ho neodstraníte, ale také dojde k tomu, že váš trávník bude celkem výrazně poškozený. Proto pravidelný úklid listí nepodceňujte. Pokud si při této radě představíte nutnost vzít do ruky hrábě a trávit dlouhé hodiny na zahradě, nemusíte se bát, že by to bylo až tak složité. Možné je využít moderních pomocníků. O jaké se jedná? Rozhodně je to fukar na listí. Stačí jenom zapnout a následně už tlakem vzduchu směřujete spadané listí tam, kam potřebujete. Je to jednoduché, rychlé a hlavně vše zvládnete s minimální námahou. Pro malé i velké zahrady jasná volba.

Připravte také trávník

I ten je třeba na zimu náležitě připravit. Proto patří do našeho výčtu činností, které v podzimním období rozhodně nelze opomíjet. Co je v souvislosti s trávníkem vždy nezbytné? Pamatujte, že se jedná o tři hlavní úkony, kterými jsou tyto:

  • Posečení trávy
  • Vertikutace trávníku
  • Hnojení trávy

Díky těmto třem postupům máte jistotu, že nejenom bez větších obtíží přečká zimu. Můžete si být jisti také tím, že na jaře vás bude rozhodně čekat o mnoho méně námahy, která bude spojená s tím, abyste docílili opět jeho dokonalé podoby.

Odstraňte veškerý zahradní odpad

Pokud se vám během sezony nahromadilo mnoho zahradního odpadu, právě podzim je tím obdobím, kdy je třeba ho definitivně odstranit. Pokud bylo důvodem hlavně to, že jste se chtěli vyhnout fyzické práci, může tomu tak být i nyní. Pořiďte si drtiče větví, které se stanou neocenitelným pomocníkem i na menších zahradách, kde je jenom pár stromů a tedy adekvátní množství zahradního odpadu. Stačí pár desítek minut a nevzhledná hromada bude pryč. Stejně tak nezapomínejte třeba i na kompostování. Co už nelze využít, to odvezte na vyhrazené místo – nejčastěji sběrný dvůr ve vaší obci.

drtič větví
drtič větví

Prostříhejte stromy

I toto je činnost, kterou u některých dřevit realizujete už na podzim. U velkých větví použijte pilu, u menších stačí kvalitní zahradní nůžky. Nejenom, že stromu předurčíte jeho následný tvar, ale také zajistíte to, že i on právě díky menšímu počtu větví bude moci celou zimu mnohem snadněji přežít. I toto je úkon, který patří mezi základní činnosti každého zahrádkáře, které musí udělat ještě před tím, než začne zima. Tedy než se objeví první silné mrazy a než zcela pochopitelně padne na zahradu první sníh.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.