Materiály zahradního nábytku: Jaký vybrat?


Sluníčko už pomalu vylézá a jarní paprsky začínají být teplé. Někteří již mají za sebou první jarní grilování, ostatní připravují zahrádku na další sezónu. Jak jste na tom vy? Také už se těšíte na letní večery strávené na zahradě? Právě teď je ten správný čas začít vybírat zahradní nábytek.

Styl zahradního nábytku je věcí konkrétního člověka. Každému vyhovuje něco jiného. Materiál si ale lze rozebrat obecně, protože jeho vlastnosti se podle preferencí nemění. Takže po jakém materiálu zahradního nábytku sáhnout?

Masivní dřevo

Dřevo působí přírodně, což je pro zahradní nábytek ideální. Zároveň jde o ekologický materiál šetrný k přírodě. Musíte však počítat s tím, že je třeba se o něj pravidelně starat. Je nezbytné ho ošetřovat lakem či olejem, aby vydrželo nápory počasí.

Studený kov

Ocel či hliník jsou skvělé spíš k moderně laděnému domu než k zahradní chatce. Na první pohled sice působí studeně, ale když si na židli dáte podušku, je vystaráno. Kromě toho jsou kovy prakticky bezúdržbové. Hliník je také velmi lehký, hodí se na nábytek, který plánujete přenášet.

Nesmrtelný ratan

Ratan si umí získat příznivce svým neopakovatelným vzhledem. Údržba však bývá horší. Povětšinou se ratanový nábytek doporučuje spíš do zastřešených zimních zahrad. Pokud jej chcete umístit ven, nabízí se umělý ratan. Umělé proutí je odolné vůči nepřízni počasí i UV záření, dá se navíc omýt mýdlem a vodou.

Plast z nouze

Samozřejmě je tu i varianta plastového nábytku, který je lehký, odolný rozmarům počasí i UV záření, dá se omývat. Rozhodně ale nepatří mezi designový nábytek. Plastových modelů, které nepůsobí levně, naleznete poskrovnu. Pokud vám ale nejde až tolik o design a hledáte prostě něco, na co se budete moct posadit, pak ho klidně zvažte.

Abyste nakonec nebyli zklamaní, není špatné se jít na nějaký zahradní nábytek na vlastní oči podívat. Zkuste se posadit, ať poznáte rozdíl mezi plastovou a kovovou židlí. Vyzkoušejte si výšku opěradel a další kritéria. Pak si klidně objednejte nábytek na zahradu online, ale aspoň už budete mít představu, co si objednáváte. Některé e-shopy mají i kamenné prodejny – třeba Baumax. Vyhlédněte si svůj zahradní nábytek na https://www.baumax.cz/zahradni-nabytek/ a přijďte se na něj podívat osobně.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.