Jak zamaskovat kabely v interiéru

Schovat kabely v interiéru je někdy fuška, pixabay.com

Máme tu dobu technickou a s ní přichází i nepříjemné klubko černých nebo bílých hadů, kteří se neuspořádaně plazí naším bytem. Mezi nejkritičtější místa patří pracovní stůl a televizní komoda v obýváku. Jak tedy vrátit do našeho domova zase řád?

Ještě než začnete přemýšlet nad tím, co uděláte s neposednými kabely od elektroniky, označte si je. Jednoduchý štítek na konci každého kabelu (myšleno samozřejmě u zásuvky) vám bude velmi užitečný pokaždé, když budete potřebovat některý ze spotřebičů odpojit za sítě. Pokud si totiž kabel například schováte do lišty, těžko můžete po hmatu dojet až k jeho konci a odpojit rozbitou televizi.

Schovat kabely v interiéru je někdy fuška, pixabay.com
Schovat kabely v interiéru je někdy fuška, pixabay.com

Lišty na stěnách

Zvláště závěsné televize nebo reproduktory od domácího kina mohou díky svému zapojení nepěkně zatočit s estetikou daného prostoru. Uložte je proto raději do nenápadných tenkých lišt, které si můžete snadno upravit na požadovanou délku a ke stěně je jednoduše přilepit. Lišty můžete v případě potřeby také zatapetovat nebo přemalovat. Pak bude jejich splynutí s pozadím dokonalé.

Podlahové lišty

Většinu kabelů v domácnosti můžete jednoduše schovat do nenápadné podlahové lišty. Ochráníte je tak zároveň i před poškozením. Jejich instalace není vůbec složitá. Stačí zadní část lišty přiložit ke stěně nebo k podlaze a v pravidelných rozestupech vyvrtat otvory do stěny – přímo skrze lištu. Do vzniklých otvorů zatlučte hmoždinky a pomocí šroubů lištu pevně přichyťte ke zdi.

Nyní vložte všechny kabely do jednotlivých drážek. Oddělte od sebe kapely přenášejí napětí a signál – měly by být umístěny v samostatných drážkách. Nakonec jemně přitlačte krycí část podlahové lišty a usaďte ji na místo. Dobře odvedenou práci vám potvrdí jemné cvaknutí.

Na výběru podlahové lišty si dejte záležet. Kromě 2-3 drážek pro různé druhy kabelů si pohlídejte i přítomnost gumového těsnění na hranách – to aby lišta dobře přiléhala k podlaze. Gumový okraj také vyrovná nerovnosti a zabrání průniku vlhkosti ke kabelům.

Maskovací koridory

Někdy je kabelů jednoduše tolik, že se do žádné lišty nevejdou. Vytvořte jim proto samostatný prostor například za nábytkem nebo pod deskou pracovního stolu. Můžete vytvořit třeba jednoduché dřevěné tunely, díky kterým nebudou kabely jen volně viset. Jestliže vaše skříně nemají v zadní stěně výstupní otvor pro kabely, udělejte ho. Kabely mimo dohled vám tuto námahu bohatě vynahradí.

Přiznejte je

Když to nejde jinak, nestyďte se za ně. Můžete například předstírat, že jde o cestu vedoucí podél vaší zdi, po které se volně prochází kuřátka nebo třeba lidské postavičky. Ty můžete vytvořit ručně nebo se poohlédnout po vhodné samolepce na zeď. Fantazii se meze nekladou.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.