Jak vyčistit sifón a další dobré rady pro úklid kuchyně

Úklid kuchyně, pixabay.com

Kuchyně by se měla pod náporem čisticích prostředků ocitnout alespoň dvakrát do roka. Z nějakého záhadného důvodu ale ženy většinou nechávají čištění trouby nebo umývání mastné digestoře na svých silnějších polovičkách. O čištění ucpaného sifónu ani nemluvě. Jak se s tím tedy se ctí vypořádat?

Ze všeho nejdříve si k ruce připravte pět nezbytných pomocníků, bez kterých se neobejdete. Na odstranění mastnoty budete potřebovat saponát, chlór se hodí na odstranění bakterií a mikrobů, čpavek oceníte při čištění všeho dřevěného, jedlá soda si dobře rozumí s troubou a ledničkou a ocet je nepostradatelný u povrchů, které se rády zanášejí vodním kamenem. A teď ještě zbývá si to všechno pěkně zorganizovat.

Mastnota a prach musí pryč

Nejdříve se zaměřte na stěny a vysajte z nich prach a pavučiny. Spousta mastnoty je také na digestoři a v jeho okolí a potom v horní části skříněk. Mastnotu lépe odstraníte, když necháte saponát na nejhůře zaneřáděných površích chvíli působit. Mezitím můžete například umýt okna, kliky na dveřích nebo třeba žebra radiátoru.

TIP: Pokud se chcete příště vyhnout pracnému umývání horních skříněk, poklaďte je novinami. Ty stačí při příštím úklidu jednoduše odstranit spolu se zaneseným prachem a prostor pod nimi jen lehce přejet houbičkou.

Kontrola do hloubky

Úklid kuchyně, pixabay.com
Úklid kuchyně, pixabay.com

Úklid povrchů nestačí. Je také třeba poctivě vyndat všechny věci ze spíže, zásuvek a skříněk a jejich vnitřek dobře vymýt octovou vodou. Je to dobrá prevence proti různým nevítaným škůdcům a plísním. Při této příležitosti také vyhoďte vše, co nepoužíváte (třeba ten kráječ na knedlíky, co už dva roky plánujete opravit) a pečlivé kontrole podrobte i potraviny. Všechno staré a znehodnocené musí pryč.

Spotřebiče jako ze škatulky

Teď se vrhněte na mytí trouby (jedlá soda dokáže zázraky), lednice a ostatních spotřebičů, které v kuchyni máte. Vrstva mastnoty a nečistot totiž zhoršuje jejich výkon, o hygieničnosti ani nemluvě. U myčky rozeberte vodní trysky a propláchněte je. Nezapomeňte také na sítko u odtoku.

Dřez a sifón

Čištění sifónu je obávaným strašákem, ale je to ve skutečnosti docela jednoduché. Zvládla by to i vaše partnerka, kdyby se tolik neštítila špíny. Nejdříve zastavte přívod vody. Pod sifón postavte velký kyblík a uvolněte spodní zátku, aby mohla všechna voda odtéci.

Teď povolte zadní a horní matici sifónu – můžete si pomoci i hasákem. Uvolněte také šroubek ve středu sítka ve dřezu. Nyní stačí sifón vyjmout a vyčistit ho vodou smíchanou se saponátem. Pokud jste se rozhodli použít silnější čisticí kalibr, vždy pečlivě dodržujte dobu působení popsanou na obalu. Jinak můžete povrch nenávratně poškodit a zkrátit tak jeho životnost. Po osušení sifón namontujte zpět a je hotovo.

Pár úprav nakonec

Až skončíte s dřezem, vrhněte se na kuchyňské textilie. Vyperte je nebo použijte speciální chemii na čalounění. Teď už stačí dobře omýt všechny pracovní povrchy a vytřít podlahu.

TIP: Buďte při úklidu kuchyně systematičtí a usnadněte si práci. Kromě oken umyjte například i všechna skleněná dvířka v místnosti, abyste za pár chvil zase nemuseli brát do ruky okenu. A o ostatních typech povrchů to platí také. Nezapomeňte také celou dobu větrat.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.