Jak si poradit s vrzajícími dveřmi

I ty nejkrásnější dveře mohou začít vrzat, flickr.com

Dveře používáme z veškeré vybavení interiéru patrně nejvíce. Není tedy divu že po nějakém čase začne jejich pohyb drhnout a jejich bezchybná funkčnost dostává trhliny. Namazání pantů ale nemusí vždy pomoci. Poradíme vám, co všechno může vrzání dveří a ztíženou manipulaci s nimi způsobovat a jak se s tím co nejlépe vypořádat.

Vyberte ten správný olej

Často je důvod vrzání dveří prostý. Použitý olej v pantech (odborně řečeno závěsech dveří) se vlivem častého používání a změnám okolní teploty jednoduše vytratí a suché panty o sebe nepříjemně dřou. K nápravě tohoto stavu ale rozhodně nemůžete použít jakýkoliv olej, který zrovna máte po ruce.

Molekuly oleje zamezí vrzání, pixabay.com
Molekuly oleje zamezí vrzání, pixabay.com

Stolní olej se k namazání pantů absolutně nehodí. I když v prvním okamžiku zabere, postupem času se změní v tuhý gel, který bude hladkému chodu pantů spíše bránit a před aplikováním další dávky oleje budete muset zbytky toho starého beze zbytku odstranit.

Univerzální olej do domácnosti je k dostání v praktické olejničce už za cenu okolo 30 Kč za 100 ml a zmíněnými nešvary rozhodně netrpí. Naopak, je bez barvy i bez zápachu, takže nezanechává skvrny. Netoxičnost použitých složek zaručí, že neublíží ani vašim domácím mazlíčkům v případě náhodného pozření a nemusíte se bát ani poškození textury dveří. Kromě olejování pantů ho můžete použít i na zrezivělé zámky nebo jiné kovové předměty.

Stolní olej ale nepoužívejte, pixabay.com
Stolní olej ale nepoužívejte, pixabay.com

Jak naolejovat závěsy ve dveřích

Před samotným olejováním je třeba dveře částečně vysadit z pantů. Toho lze docílit dvěma způsoby.

  • Dveře nazdvednete rukou tak, abyste se dostali k pantům – druhou rukou je rychle naolejujete. Lepší bude, když si k práci pozvete kamaráda.
  • Použijte klín – ten zastrčíte pod dveře a tím je nadzvednete. Olejování je pak mnohem pohodlnější.

    O panty u dveří musíte pečovat, pixabay.com
    O panty u dveří musíte pečovat, pixabay.com

Když dveře drhnou a vržou

Příliš mnoho nátěru

Vrzání může jít s drhnutím dveří ruku v ruce. Často příčinou je příliš velká vrstva nátěru, která brání kontaktu se zárubněmi nebo zanáší prostor pantů. Zcela postačí inkriminovaná místa přetřít brusným papírem a odstraněné zbytky setřít vlhkým hadříkem.

Drhnoucí dveře nevyváží ani sebekrásnější vzhled, pixabay.com
Drhnoucí dveře nevyváží ani sebekrásnější vzhled, pixabay.com

Zbroušení přebytečného dřeva

Vliv může mít také okolní teplota, díky které dřevo pracuje a roztahuje se. Po dveře dejte list kopírovacího papíru a pomalu je zavřete. Poté dveře vysaďte a obruste všechna místa, na která se obtiskla barva. Budou opět jako nové.

Olejnička by neměla chybět v žádné domácnsoti, pixabay.com
Olejnička by neměla chybět v žádné domácnsoti, pixabay.com

Oprava uvolněných zárubní

Problémy může způsobovat také uvolněné osazení dveří. Náprava ale není těžká. Stačí vyvrtat skrz zárubně hlubší otvory a poté do nich vložit hmoždinky s dlouhými šrouby, které pečlivě a opatrně utáhnete. Opatrnost je namístě, nechcete-li si poškodit jemný povrch dveří.

Pozor na neopatrnou manipulaci při renovaci dveří, pixabay.com
Pozor na neopatrnou manipulaci při renovaci dveří, pixabay.com

Jestliže vašim dveřím žádný z navrhovaných postupů nepomůže, možná je na čase poohlédnout se po nových. Změna je přece život, no ne?

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.