Jak na louhování nábytku

Jak na louhování nábytku, pixabay.com

Zbavit nábytek starého nátěru ještě předtím, než mu dáte zbrusu nový kabátek není žádné legrace. Škrábání a broušení je poměrně časově náročné. Louhování vás zbaví nechtěných zbytků barev mnohem rychleji, má ale i svá negativa.

Louh většina z nás zná spíš jako prostředek na čistění odpadů a to velmi účinný. Seženete ho pod názvem hydroxid sodný v každé lepší drogerii nebo supermarketu a nestojí ani příliš moc, za 1 kilogram zaplatíte od 40 do 120 Kč.

Louh pořídíte opravdu levně, 4home.cz
Louh pořídíte opravdu levně, 4home.cz

K ruce si připravte nezbytné pomůcky: rukavice, oblečení s dlouhými rukávy, kartáč, smirkový papír a ocet a neuškodí ani ochranné brýle, protože louh skutečně dokáže rozežrat vše.

Připravte si dvoulitrový kyblík s teplou až horkou vodou a nasypte do něj tři vrchovaté lžíce hydroxidu sodného. Tady se hodí základní znalost chemie, takže si pamatujte, že louh přidáváme do vody a nikoli naopak. Výbušná reakce by vás totiž mohla nepříjemně překvapit a kapičky žíraviny, které ulpí na všech předmětech v okolí, také nejsou zrovna OK.

Zbytky staré barvy půjdou dolů jako po másle, pixabay.com
Zbytky staré barvy půjdou dolů jako po másle, pixabay.com

Hotovým roztokem opatrně polévejte nábytek, jenž potřebujete zbavit staré vrstvy nátěru. Menší kusy umístěte do železné vaničky nebo jiné velké nádoby a steklý louh používejte pro další přelévání.

Lak i barva se nyní začíná loupat sama od sebe. Pokud potřebujete rychle očistit velké plochy, vezměte si k ruce wapku nastavenou na střední proud a celý nábytek opláchněte. Menší kusy, stejně jako rohy a škvíry musíte očistit kartáčem, smirkovým papírem nebo šroubovákem či dlátkem, který vyškrábne kusy barvy i z jinak nedobytných míst.

Lakovaný nábytek louhujte opatrně, pexels.com
Lakovaný nábytek louhujte opatrně, pexels.com

TIP: U lakovaného nábytku je někdy těžké odhadnout, kde končí lak a začíná dřevo. Při jeho čištění postupujte systematicky a opatrně – několik tahů kartáčem stačí je třeba se přesunout o kousek dál. Jinak byste mohli spolu s e starým nátěrem lehce odstranit i samotné dřevo.

Jakmile je celý nábytek čistý, zneutralizujte působení louhu použitím octa. Louh totiž dokáže rozežrat absolutně všechno včetně nádoby, ve které je uchováván, tedy pokud není kameninová. Roztok octa připravíte smícháním 3 litrů studené vody a 250 ml octa. Polijte s ním dobře všechny místa, na která jste použili louh, včetně trávníku nebo podlahy, na kterou louh stekl. Trávník sice trochu zežloutne, ale jinak bude vše v pořádku. Snad ani nemusíme připomínat, že zbytky z louhování nábytku se rozhodně nesmí dostat zpět do vodovodního řádu ale pouze přímo do kanalizace. Tedy žádné splachování skrz toaletu.

Je tolik možností, jak znovu natřít starý nábytek, flickr.com
Je tolik možností, jak znovu natřít starý nábytek, flickr.com

TIP: Kvalitní pracovní rukavice jsou pro práci s louhem nezbytné. Někdy ale i ony mohou mít dírku a louh vám nepříjemně poleptá kůži. Ihned ho zneutralizujte použitím octového roztoku, i když to bude trochu štípat. S většími poleptanými oblastmi se raději ihned vydejte na pohotovost.

A takto může vypadat výsledek, 13thstreetstudio,typepad.com
A takto může vypadat výsledek, 13thstreetstudio,typepad.com

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.