Grilování na podzim? Žádný problém. Potom ale gril zazimujte

Skutečný konec grilovací sezóny zkrátka neexistuje, spíše je to jen otázkou perspektivy. I během podzimních měsíců si pochutnáte na lahodném steaku či výtečné rybě. S příchodem zimního období však nastává trochu jiná situace. Předtím, než se objeví první mrazy a sněhová pokrývka, se pusťte do správného zazimování grilu.

V podstatě nezáleží na tom, jestli máte gril na dřevěné uhlí, nebo plynový gril, protože zazimování se týká každé varianty. Pokud chcete, aby vám gril vydržel dlouhá léta, před jeho uskladněním dodržte hned několik důležitých kroků.

Vyčistěte gril

V první řadě gril vyčistěte. Samozřejmě, takovou činnost byste měli provádět po každém grilování. Nicméně pravidlo platí o to víc, když se chystáte s grilem na několik příštích měsíců rozloučit.

Nepřehlížejte odkapávací misku, police či skříňky. Jakékoliv jídlo, případně tuk, který se dostal na tato místa, bude vítanou potravou pro myši, krysy a brouky (tedy alespoň pro ty, kteří nepodlehnou kruté zimě). Každou část grilu vyčistěte antibakteriální utěrkou, nebo sprejem proti tvorbě plísní.

V případě, že gril rozeberete na jednotlivé části, poté ho opět složte. Montáž neodkládejte na další rok. Zavčas totiž zjistíte případnou závadu, kterou můžete do nadcházející sezóny odstranit.

Naolejujte ho

V zimních měsících jsou běžné sněhové přeháňky, dešťové srážky i kroupy. Vlhkost může i na řádně utěsněném a zakrytém grilu napáchat spoušť v podobě koroze a rzi. Zahradní grily si nic takového nezaslouží.

Jestliže tedy chcete zabránit korozi, natřete vnitřní prvky grilu lehkou vrstvou oleje na vaření. Ponořte čistý hadřík do tekutého rostlinného oleje, případně použijte sprej na vaření a natřete jím vnitřní část digestoře, dále pak i všechny rošty, hořáky a trubky. Plynový gril vám za to poděkuje. Dávejte si však pozor, nepoužívejte tolik oleje, aby kapal a hromadil se.

Gril přikryjte

Jestliže žijete v oblasti, kde panují mrazivé teploty nebo kde hodně sněží, pak musíte investovat do robustního krytu na gril. Levnější varianty jsou křehké a při narušení prudkým větrem či velkou pokrývkou sněhu zkrátka prasknou.

  • Plynové grily mají propanbutanovou nádrž, a proto je nezbytné ještě upozornit na několik důležitých věcí.
  • Nikdy neskladujte propanbutanovou nádrž uvnitř domu. I samotné obchody nádrže totiž mají ve velkých klecích venku. Důvodem je bezpečnost. Jestliže plynový gril uschováte v garáži či kůlně, nádrž nechejte venku zakrytou.
  • Hořáky zabalte do plastové fólie, čímž zabráníte úniku přetrvávajícího paliva a vniknutí hmyzu i nečistot.
  • Pokud máte plynové zahradní ohniště s grilem, uzavřete plyn na co nejvíce místech.

Zdroj: https://www.avenberg.cz/