Koberce odedávna patří k českým domácnostem. V mnoha rodinných domech a bytech i dnes mají své významné postavení a jsou součástí vybavení. Nejčastěji se uplatňují v obývacích pokojích a ložnicích. Poslední dobou se ale namísto klasických celoplošných koberců používají kusové modely, které jsou spíše jen dekoračním prvkem. Jak na jejich výběr?
Rozměry kusových koberců
Kusové koberce lze pořídit v různých velikostech. V oblibě jsou zejména malé rozměry o délce a šířce do jednoho metru. Slouží jako doplněk na podlahy ze dřeva a dalších materiálů.
Při výběru nového kusového koberce si všímejte, z čeho je vyrobený. Některé levné modely se totiž vyrábějí výhradně z umělých tkanin, což někomu může vadit, obvykle tyto kusové koberce mají i kratší životnost, snadněji se poničí. Na druhou stranu jsou kusové koberce z umělých materiálů antialergenní, takže jsou vhodné do domácnosti, v níž bydlí lidé, kteří trpí různými druhy alergií.
Hustota vláken a délka vlasů
Při výběru klasického i kusového koberce je dále dobré si všímat délky vlasů a hustoty vláken. Pakliže chcete spíše praktičtější kusový koberec, je lepší zvolit variantu s kratším vlasem. Lépe se udržuje v čistotě, neusazuje se v něm tolik nečistot. Pokud jde o hustotu vláken, platí pravidlo, že čím je vyšší, tím jsou kusové koberce odolnější a bohatší.
Údržba koberců
Předností u kusových koberců je snazší údržba oproti klasickým variantám, jež jsou položené po celé místnosti. Kusový koberec totiž jednoduše srolujete a venku vyklepete od prachu a dalších nečistot, aniž byste museli stěhovat nábytek a provádět další náročné úkony. Rychlé je i obyčejné vysávání, zabere vám pár vteřin. V případě nutnosti se dají koberce rovněž namočit ve vaně a přeprat v ruce, pokud se vám na ně třeba vylije sklenka vína apod.
Přidejte odpověď