Jak by měla vypadat péče o okna?

Pokud svým oknům budete dopřávat pravidelný servis, budou vám dlouho a dobře sloužit. A o to jde především, nebo ne?

Základní péče o okna spočívá v jejich pečlivé očistě, která by se měla provádět zhruba dvakrát do roka. Ve spoustě domácností je pečlivé mytí oken součástí předvánočního úklidu. To ovšem pro okna není úplně ideální, obzvláště pokud venku mrzne. Vhodný ale není ani opačný extrém, tedy velký žár. Okna je zkrátka vhodné mýt, když je venku slunečno a příjemně teplo. Ne extrémní horko. To se vám ale běhat po parapetech stejně nebude chtít.

Čím okna mýt

K samotnému mytí oken můžete použít přípravky dostupné v běžné obchodní síti. Skvěle poslouží i octová voda nebo klasický jar. Šmouhy po mytí odstraní k tomu určená stěrka či utěrka z mikrovlákna. A spolu se skly neopomeňte umýt i okenní rámy a žaluzie do oken. Prach z nich odstraníte prachovkou či vysavačem. Můžete je ale také dát do svislé polohy, omýt mokrým hadříkem a poté suchým.

Na co se zaměřit

Pokud máte dřevěná eurookna, tak ta je nutné pravidelně natírat ochrannými nátěry. U plastových a hliníkových oken tato povinnost odpadá. Všechna okna je ale třeba seřizovat, promazávat a kontrolovat stav okenního těsnění. Právě jeho kvalita předurčuje, zda se vám v domě bude držet teplo nebo budete tzv. topit pánu bohu do oken. Popraskané či dokonce zpuchřelé okenní těsnění je vždy zralé k výměně.

Obraťte se na profesionály

Seřízení oken je v každém případě vhodné svěřit profesionální firmě. V Praze a okolí kompletní servis oken a dveří provádí například firma Spravaoken.cz. Ta se o ně postará od A do Z. Nejprve zhodnotí jejich stav, zkontroluje těsnění do oken, stav pantů, klik a a dalších komponent. V případě zatuhlých částí obvodového kování promaže všechny pohyblivé části, nastaví správné dosednutí křídla na rám a těsnost. A pokud bude zapotřebí, vymění nevyhovující komponenty za nové. Zkrátka udělají všechno o to, aby vaše okna fungovala jako nová.