3 hlavní důvody, proč byste při investici kvůli ochraně peněz měli volit zlato

Investice vždy nemusejí být realizované jen kvůli vysokému zhodnocení peněz. Dají se využít také k ochraně peněz před inflací, kdy dochází ke zdražování a klasické peníze rychle ztrácejí na své kupní síle. V tomto směru se hned z několika důvodů vyplatí volit zlato.

Nejprve je dobré si ujasnit, co se skrývá pod pojmem investiční zlato. Jde o zlaté slitky (neboli cihličky) a zlaté mince. V obou případech je doporučované je pořizovat ve specializovaných obchodech, neboť jedině u spolehlivých prodejců máte jistotu, že k investičnímu zlatu obdržíte veškeré certifikáty, potažmo další dokumenty. Díky nim pak totiž zlato v budoucnu snadněji prodáte, a to zpravidla za odpovídající cenu. Každý prodejce by měl u svých produktů dokládat především ryzost a původ zlata.

Za investiční zlato se naopak nepovažují nejrůznější zlaté šperky, hodinky a další předměty, byť i ony by za jistých okolností mohly být považované za určitý druh investice. Problém však u nich tkví třeba v tom, že se postupem času opotřebovávají a snižuje se tím jejich celková hodnota. Nikdo vám navíc za několik let staré šperky nedá stejnou sumu, za niž jste je kupovali.

1. Zlato chrání před inflací

Inflace je v současné době poměrně velkým strašákem, který už dorazil také do České republiky. Poslední údaje hovoří o čtyřprocentním nárůstu cen v meziročním srovnání, což rozhodně není málo. Pokud si za naspořené peníze pořídíte investiční zlato, nemusíte se bát, že o ně do budoucna přijdete, neboť zlato se považuje za velmi stabilní komoditu, kterou neohrožují ani inflační tlaky. Cena zlata jde v průběhu času neustále nahoru, výkyvy opačným směrem jsou spíše minimální a krátkodobějšího charakteru.

2. Zlato nepodléhá DPH

Pro investory může být poměrně zásadním faktem osvobození zlata od daně z přidané hodnoty. Když si třeba pro svoji investici zvolíte stříbro, což je další oblíbený drahý kov z hlediska investičních příležitostí, musíte počítat s navýšením základní ceny o DPH ve výši 21 %. Pro zlato však v tomto ohledu existuje zákonná výjimka, díky čemuž máte možnost ušetřit nemalé množství finančních prostředků, případně jich investovat o to více.

3. Investiční zlato je dostupné

Dříve se investiční zlato dalo sehnat poměrně těžce, existovalo jen skutečně málo obchodů. Rozmach nastal s příchodem eshopů. Dnes už si tak zlaté mince a slitky může pořídit skutečně každý. Navíc se prodávají slitky a mince už od tisícikorunových hodnot, takže nemusíte mít naspořené stovky tisíc korun, abyste si nějakou zlatou cihličku či minci mohli dovolit. Pavel Trtík, zakladatel známého internetového obchodu zlate-mince.cz, říká: „Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky o hmotnosti 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“

Aktuální nabídka je v tuzemských kamenných obchodech a eshopech již hodně rozmanitá. Dnes si tak můžete koupit například švýcarské zlaté slitky Argor Heraeus, potažmo jejich rakouské či německé varianty, které ale nejsou tak výhodné z důvodu vyšší pořizovací ceny. Stále populárnější jsou pak především mezi drobnými střadateli a sběrateli zlaté mince. V Česku nyní zakoupíte třeba zlaté dukáty, na nichž je vyobrazený panovník Karel IV.&n犀利士 bsp;Kromě toho řada obchodů prodává také zlaté mince Wiener Philharmoniker, které jsou vydávány každým rokem v limitované edici. Nyní už je k dostání série pro rok 2021, stačí si pouze najít ten správný eshop, jenž má dobrý přístup a je schopný do Česka dovážet skutečně kvalitní investiční zlato.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.