Topnou rohož zabudujete do místnosti i bez bourání

Podlahové topení se hodí i do koupelny, pixabay.com

Vytápění podlahy je oceňovaným komfortem, který se z koupelen velmi rychle rozšířil do dalších místností a dokonce i do exteriéru. Na vytápěných chodníčcích a okapech totiž neulpívá sníh a jejich údržba je mnohem jednoduší.

Instalaci topné rohože zvládne úplně každý. Hodí se kamkoliv, kde si můžete dovolit zvednou výšku podlahy o několik milimetrů. Můžete ji použít jako hlavní nebo doplňkové vyhřívání místnosti. Pří nákupu se pak musíte orientovat podle hodnoty jejího výkonu. Topné rohože se obvykle prodávají ve variantách 100 W/m² až 150 W/m².

Na typu podlahy už dávno nezáleží

Podlahové topení se hodí i do koupelny, pixabay.com
Podlahové topení se hodí i do koupelny, pixabay.com

Ještě nedávno bylo podlahové topení doporučováno pouze pod tzv. těžké podlahové krytiny, typicky šlo o kámen nebo dlaždice. Vyhřívací efekt je u těchto materiálů i nadále nejlepší, ale to neznamená, že se musíte omezit jen na ně. Výrobci laminátových podlah se už této možnosti značně přizpůsobili. A problém není ani při použití dřevěných parket, musíte si jen vybrat ty s tzv. pevným jádrem, kterým změny teplot a s tím spojené roztahování materiálu příliš nevadí.

Podlahové topení zajišťuje optimální rozložení tepla v místnosti. Jeho intenzitu navíc můžete pohodlně regulovat praktickým dálkovým ovládáním. Řada výrobců nabízí i programy, která vám umožní navolit si přednastavenou teplotu například v pravidelném týdenním režimu nebo vytápění snižovat v době víkendového odjezdu na chatu. K dostání je i funkce monitorující průvan způsobený otevřeným oknem (tehdy se topení automaticky vypne) nebo praktický prográmek sledující spotřebu elektrické energie, aby vás nepřekvapily na konci roku účty z elektrárny.

Jak na pokládku topné rohože v koupelně

Ze všeho nejdříve si pečlivě změřte délku místnosti. Rohož totiž musíte zakoupit v co nejpřesnějším rozměru, pozdější úpravy délky už nejsou možné. Dále budete potřebovat nůžky, hladítko, gumové kladívko, flexibilní maltu a spárovací hmotu.

Podlahu ze všeho nejdříve pečlivě vyčistěte, odmastěte a přetřete vhodným penetračním nátěrem. Po jeho zaschnutí rozložte topnou rohož. Dejte pozor, abyste při jejím kladení nikdy nepoškodili izolační vrstvu kabelů.

Rozstřihněte fixační pásovou tkaninu a zkontrolujte, jestli se kabely nikde nedotýkají. Dejte si pozor, aby připojovací kabel vedl směrem k instalační krabičce umístěné na stěně. Nyní naneste na celou plochu rohože opatrně flexibilní maltu. Vrstva by měla být všude přibližně stejně tlustá a případné nerovnosti je třeba zarovnat hladítkem. Tím zamezíte i vzniku nežádoucích vzduchových bublin.

Na vrstvu malty položte dlažbu. Nakonec použijte spárovací hmotu a všechno pečlivě dokončete. Ani při použití hrubé dlažby se obvykle podlaha nezdvihne o více než 1,5 centimetrů. Ovšem pokud je to nutné, upravte ještě výšku prahu nebo jinak zarovnejte nerovnoměrné přechody mezi podlahovými krytinami. Po hotové dlažbě můžete chodit už druhý den.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.