Topnou rohož zabudujete do místnosti i bez bourání

Podlahové topení se hodí i do koupelny, pixabay.com
Topnou rohož zabudujete do místnosti i bez bourání

Vytápění podlahy je oceňovaným komfortem, který se z koupelen velmi rychle rozšířil do dalších místností a dokonce i do exteriéru. Na vytápěných chodníčcích a okapech totiž neulpívá sníh a jejich údržba je mnohem jednoduší.

Instalaci topné rohože zvládne úplně každý. Hodí se kamkoliv, kde si můžete dovolit zvednou výšku podlahy o několik milimetrů. Můžete ji použít jako hlavní nebo doplňkové vyhřívání místnosti. Pří nákupu se pak musíte orientovat podle hodnoty jejího výkonu. Topné rohože se obvykle prodávají ve variantách 100 W/m² až 150 W/m².

Na typu podlahy už dávno nezáleží

Podlahové topení se hodí i do koupelny, pixabay.com
Podlahové topení se hodí i do koupelny, pixabay.com

Ještě nedávno bylo podlahové topení doporučováno pouze pod tzv. těžké podlahové krytiny, typicky šlo o kámen nebo dlaždice. Vyhřívací efekt je u těchto materiálů i nadále nejlepší, ale to neznamená, že se musíte omezit jen na ně. Výrobci laminátových podlah se už této možnosti značně přizpůsobili. A problém není ani při použití dřevěných parket, musíte si jen vybrat ty s tzv. pevným jádrem, kterým změny teplot a s tím spojené roztahování materiálu příliš nevadí.

Podlahové topení zajišťuje optimální rozložení tepla v místnosti. Jeho intenzitu navíc můžete pohodlně regulovat praktickým dálkovým ovládáním. Řada výrobců nabízí i programy, která vám umožní navolit si přednastavenou teplotu například v pravidelném týdenním režimu nebo vytápění snižovat v době víkendového odjezdu na chatu. K dostání je i funkce monitorující průvan způsobený otevřeným oknem (tehdy se topení automaticky vypne) nebo praktický prográmek sledující spotřebu elektrické energie, aby vás nepřekvapily na konci roku účty z elektrárny.

Jak na pokládku topné rohože v koupelně

Ze všeho nejdříve si pečlivě změřte délku místnosti. Rohož totiž musíte zakoupit v co nejpřesnějším rozměru, pozdější úpravy délky už nejsou možné. Dále budete potřebovat nůžky, hladítko, gumové kladívko, flexibilní maltu a spárovací hmotu.

Podlahu ze všeho nejdříve pečlivě vyčistěte, odmastěte a přetřete vhodným penetračním nátěrem. Po jeho zaschnutí rozložte topnou rohož. Dejte pozor, abyste při jejím kladení nikdy nepoškodili izolační vrstvu kabelů.

Rozstřihněte fixační pásovou tkaninu a zkontrolujte, jestli se kabely nikde nedotýkají. Dejte si pozor, aby připojovací kabel vedl směrem k instalační krabičce umístěné na stěně. Nyní naneste na celou plochu rohože opatrně flexibilní maltu. Vrstva by měla být všude přibližně stejně tlustá a případné nerovnosti je třeba zarovnat hladítkem. Tím zamezíte i vzniku nežádoucích vzduchových bublin.

Na vrstvu malty položte dlažbu. Nakonec použijte spárovací hmotu a všechno pečlivě dokončete. Ani při použití hrubé dlažby se obvykle podlaha nezdvihne o více než 1,5 centimetrů. Ovšem pokud je to nutné, upravte ještě výšku prahu nebo jinak zarovnejte nerovnoměrné přechody mezi podlahovými krytinami. Po hotové dlažbě můžete chodit už druhý den.

 

1 trackback / pingback

  1. Deset vychytávek do koupelny – Kutilové.eu

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*