Střelba z luku či kuše je koníčkem, při kterém si nejen užijete pěknou porci zábavy, ale pomůže vám i ve vašem běžném životě. Pokud jste si ji už někdy vyzkoušeli, víte, že při ní trénujete koncentraci, umění udržet klid a pevnou ruku. Zároveň také vyžaduje a posiluje kondici. Jak s lukostřelbou a střílením z kuše začít a co vše pro to potřebujete?
Jak vybrat svůj první luk nebo kuši?
Tím nejdůležitějším je správný výběr zbraně. Když začínáte a chcete se střelbě věnovat rekreačně, je zbytečné až dokonce neefektivní investovat do drahých luků a kuší, které používají profesionálové. Pro potřeby začátečníka nejlépe slouží pistolové kuše. Jsou menších rozměrů, mají nízkou hmotnost a nízkou nátahovou sílu. S malými šipkami nebo ocelovými kuličkami, které se do takové kuše používají, dostřelíte až do vzdálenosti 20 metrů. Představují ideální variantu pro trénink techniky.
U luků máte na výběr mezi reflexním a kladkovým, pro který už je zapotřebí mít zvládnutou základní techniku střelby. Klasické reflexní luky jsou tradičnější a pro začátečníky mnohem vhodnější. Při samotném výběru vás zajímají tři údaje. Délka luku, napínací délka a napínací síla, měřená v librách. Pro děti jsou vhodné luky s napínací silou do 20 lbs, pro ženy a mládež zhruba v rozmezí 24-26 lbs a od této hranice do cca 35 lbs by měli vybírat muži.
Pro to, abyste si velikost a napínací sílu dokázali vybrat, vyzkoušejte nejprve nějaký luk či kuši od kamaráda nebo si zajděte na střelnici. Budete se tak mít od čeho odrazit a vědět, co vám vyhovuje.
Hlavně střílejte bezpečně
Bezpečnost je při střílení z luku a kuše velmi důležitá, zvlášť když začínáte. Na střelnici vám ji zajistí dodržování pravidel. Pokud chcete být samoukem a střílíte si v domácích podmínkách, začínejte na krátké vzdálenosti. Postavte se zhruba 5 m před terč a trénujte základní techniku. Až se vám budou šípy opakovaně zabodávat tam, kam míříte, postupně vzdálenost natahujte. Pro zlepšení tréninku a jeho zpestření vám pomůžou různé lukostřelecké hry.
V případě, že se s kuší a lukem vydáte do přírody, vždy střílejte na terč. Nestřílejte ani do stromů. Je velmi výhodné střílet proti svahu, a to nejen z důvodu bezpečnosti, ale zároveň se vám lépe budou hledat popadané šípy, šipky a kuličky.
Co dalšího ke střílení potřebujete?
Kromě zbraně samotné a šípů (šipek či kuliček) potřebujete mít do čeho střílet. Terč si můžete vyrobit i svépomocí. Často se používají pěnové a slaměné terče. Je vhodné chránit si zbraň nějakým obalem, na šípy se vám hodí toulec.
Přidejte odpověď