Jak vyrobit adventní truhlík?

K adventu patří klasický kulatý věnec, na kterém jsou 4 svíčky, kdy se každá 1 svíčka zapálí vždy o adventní neděli. Pokud ovšem chcete nějaké ty dekorace navíc, které budou plnit stejný účel, ale přece jen budou vypadat jinak, zkuste něco, co není příliš tradiční, okoukané a zvládnete to vyrobit během chvilky.

Kdo by nemiloval aranžování, kdy může různé ozdůbky, přírodniny a mnoho dalších materiálů jednoduše do něčeho zapíchnout. Jestliže patříte k fanouškům ozdobených truhlíků, pak vás tento návod určitě potěší. Bude to tak trochu jiný adventní věnec, který si vyrobíme do truhlíku a i když nebude jako věnec vypadat, symbolika zůstává stejná.

Vyrobte si tento zvláštní adventní truhlík a postavte ho na okno, aby se i sousedi mohli pokochat vaším výtvorem. Až budete zapalovat svíčky na tradičním adventním věnci, zapalte jednu i na truhlíku. Ostatně Vánoce jsou svátky lásky, radosti i světla. Navíc to není přímo truhlík, protože na výrobu je skvělé použít nějakou starou formu na pečení, kterou už nepoužíváte, ale je vám líto jí vyhodit. Vhodný je třeba srnčí hřbet nebo i forma na dort či bábovku, tak dokonce budete mít “truhlík“ v kulaté podobě. Jak se dá takový truhlík vyrobit?

Co budete potřebovat?

 • Zinková nádoba
 • Floristická pěna (například Oasis)
 • Lepicí pistoli
 • Sekaný drát (číslo 1)
 • Zahradnické nůžky
 • Nůž
 • Zapalovač, případně sirky
 • Tenké vysoké svíčky (svíce)
 • Zinkové číslice
 • Tenký režný provázek
 • Materiál – ideální jsou modřínové šišky, mech, větve lišejníku, jeřabiny atd. (co seženete), použít můžete i vánoční ozdoby.

Začněte tím, že si floristickou hmotu seříznete podle tvaru a velikosti nádoby. Potom jí navlhčete a vložte do nádoby. Navlhčení je důležité, protože rostliny díky tomu vydrží mnohem déle. Sekaný drátek si nastříhejte na 5 až 6 centimetrů dlouhé kusy.

Každý kousek ohněte, aby se z nich vytvořily malá skobičky, které použijete na připevnění mechu do floristické pěny. Rozložte mech rovnoměrně, aby pokrýval celou plochu pěny, aby nikde nevyčuhovala.

Pomocí lepicí pistole nalepte na mechový podklad jednotlivé dekorace jako listy cesmíny, modřínové šišky, lišejníkové větvičky, jeřabiny a další přírodniny (můžou to být třeba ořechové skořápky, skořice, badyán a podobně).

Zbytek sekaného drátku nastříhejte na 4 cm dlouhé kousky, každý nahřejte sirkou nebo zapalovačem a po dvou vždy zapíchněte zespodu do svíčky. Když mají všechny svíčky po dvou drátkách, můžete je zabodnout do ozdobené floristické hmoty na mech. Na svíčky se mohou připevnit zinkové číslice, které ke svíci jednoduše připevníte pomocí tenkého režného provázku. Kdo chce, může ještě kolem svíček nalepit několik vánočních ozdob nebo přidat nějaké vánoční stuhy.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.