Univerzální lepidlo pro kutily neexistuje, vybírejte podle lepeného materiálu

Nabídka lepidel v obchodech je velmi široká a často není snadné se v ní vyznat. Velmi oblíbená jsou tzv. lepidla univerzální, ale tento název rozhodně nezaručí, že s nimi přilepíte vše od podrážek bot až po koupelnové dlaždičky. Jakými kritérii se tedy při výběru lepidel řídit?

Výběr toho správné lepidla je velmi důležitý. Jen tak se vyhnete opakovaným opravám a zbytečně upatlaným prstům. Některá lepidla vynikají odolností, jinak zase pružností lepeného spoje. Musíte je tedy vybírat nejen podle materiálu, který potřebujete opravit, ale také podle situací, kterým bude slepený předmět později vystaven.

Víte, co od lepidla čekat?

Každé lepidlo potřebuje pro správné ztuhnutí spoje jiný čas a velmi důležitá je samozřejmě i vhodnost použitého lepidla pro konkrétní materiál. Potřebujete slepit spoj, který do sebe dobře nezapadá, protože část materiálu chybí? Použijte lepidlo s vyplňovací schopností. Na pružný materiál použijte pružné lepidlo a pokud nechcete při lepení dlouho čekat, sáhněte po lepidle vteřinovém. A konečně v případě lepení dvou odlišných materiálů vybírejte lepidlo, které se hodí pro oba dva, jen jedna shoda rozhodně nestačí.

Lepidlo v domácnosti je univerzálním pomocníkem, pixabay.com
Lepidlo v domácnosti je univerzálním pomocníkem, pixabay.com

Univerzální vteřinové lepidlo? Ani omylem!

Právě vteřinové lepidlo se mezi domácími kutily vžilo jako univerzální prostředek k lepení materiálů jakékoli pružnosti i struktury. Oceňována je hlavně jeho schopnost rychlého tuhnutí. Nevýhoda pak spočívá v obtížném oddělení lepených částí, pokud by se cokoli nepovedlo.

Vteřinová lepidla jsou všeobecně vhodná k lepení pevných a nepříliš namáhaných ploch. Pro pružné materiály se nehodí, a přesto je řada lidí s oblibou používá například na lepení bot. Správně použité vteřinové lepidlo se hodí pro lepení předmětů ze dřeva, porcelánu, keramiky, gumy, kovů a kůže – jinak řečeno pro savé povrchy nebo ty, které dokáže lehce naleptat. Neslepíte s ním předměty z polypropylenu a polyuretanu (PP a PE) nebo silikonu. Pro snadnější použití sáhněte po lepidlech opatřených dávkovačem, který tekutinu uvolňuje po kapkách a umožňuje její snadné zacílení.

Vteřinové lepidlo se na boty rozhodně nehodí, pixabay.com
Vteřinové lepidlo se na boty rozhodně nehodí, pixabay.com

Základní vybavení domácího kutila – lepidla na dřevo a papír

Tato lepidla by neměla chybět v žádné domácnosti. Dá se s nimi opravit vše od menších kusů nábytku až po obrazové lišty. Hodí se nejenom na měkké a tvrdé dřevo, ale i na dřevovláknité a dřevotřískové desky, dýhu, překližku, lepenku a samozřejmě papír. Tekutá disperzní lepidla se nanáší štětcem nebo špejlí, ale použít lze i přiloženou tubu nebo aplikátor. Pro pevný a odolný spoj stačí už malá vrstva lepidla (větší vrstva bývá naopak spíše na škodu).

  • Po netření k sobě lepené části nepřikládejte hned, ale nechte je chvíli zavadnout na vzduchu a poté u sebe přidržte po dobu udávanou výrobcem.
  • Již zaschlé spoje snadno oddělíte, pokud je nahřejte či napaříte.
Lepidlo na papír a dřevo zvládne v domácnosti většinu oprav, pixabay.com
Lepidlo na papír a dřevo zvládne v domácnosti většinu oprav, pixabay.com

Na hodně namáhané dřevěné spoje ale raději použijte polyuretanové lepidlo v tekuté formě. Kromě dřeva a dřevotřísky se dobře osvědčí i při lepení povrchů ze sádry, betonu, cihly, kovu ale také pěnového polystyrenu a tvrdé pěny. Jde o ideální lepidlo pro modeláře, kteří nechtějí ve své domácnosti skladovat několik různých plechovek lepidel a tmelů. Vydrží i kontakt s vlhkostí a vodou, pokud je alespoň jeden z materiálů porézní.

A čím tedy lepit plasty?

S běžnými plastovými materiály žádný problém není, stačí zakoupit lepidlo určené přímo na plasty a použít podle návodu. Větší oříšek představuje polypropylen (PP) a polyethylen (PE). Jejich povrch je před samotným lepením třeba tzv. aktivovat. Můžete k tomu použít ožehnutí plynovým hořákem (povrch se nesmí natavit) nebo kynoakrylátové lepidlo s aktivátorem povrchu. Pří nákupu tohoto lepidla ale v obchodech počítejte s vyšší cenou.

Plasty vyžadují speciální lepidlo, ať je lepíte kamkoliv, pixabay.com
Plasty vyžadují speciální lepidlo, ať je lepíte kamkoliv, pixabay.com

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.