Stínění doma i na zahradě

 

Strašákům v podobě vysokých letních teplot se dá vyhnout docela snadno. Stačí, když si ve svém bytě, na pracovišti nebo na zahradě zvolíte to správné stínění. Výběr je v dnešní době velký, ale ne všechny žaluzie, markýzy či rolety jsou použitelné univerzálně.

Některé stínící prvky slouží spíš jako dekorace, jiné se zase poměrně těžko ovládají. Jestliže chcete získat skutečně funkční a praktické stínění, měli byste se při jeho výběru zaměřit na několik podstatných detailů.

Některá zastínění mohou vypadat netradičně, pixabay.com
Některá zastínění mohou vypadat netradičně, pixabay.com

Vnitřní nebo vnější?

Textilní rolety a žaluzie se nejčastěji instalují zevnitř, kde také působí nejatraktivněji. Přehřívání prostoru ale brání jen částečně, mnohem efektivnější je instalace stínících prvků zvenku. Tady dokáží účinně zabránit samotnému rozpálení okenních skel, což může u velkých ploch francouzských oken nebo balkónových dveří znamenat ve vnitřní teplotě místností hned několik stupňů. V chladném počasí zase venkovní žaluzie nebo rolety efektivně odráží unikající teplo zpátky do interiéru, a tím přispívají k tepelné pohodě s naprosto minimálními náklady.

K naší škodě se na vnějším fasádách domů setkáváme spíše s dekorativními markýzami, které nedokáží sluneční záření a teplo odklonit ani zdaleka tak účinně jako správně nastavené lamely žaluzií.

Vnitřní žaluzie nejsou tak efektivní, pixabay.com
Vnitřní žaluzie nejsou tak efektivní, pixabay.com

Pokud váháte mezi žaluziemi a roletami, vezměte v úvahu dodatečné osvětlení prostoru. U rolety si můžete vybrat mezi zastíněním úplným (přes celé okno), částečným (přes polovinu okna) nebo žádným. Žaluzie ale přináší variant mnohem více. I při úplném zatemnění může správné nastavení jednotlivých lamel vnést do interiéru dostatek zbytkového světla a příjemnou cirkulaci vzduchu.

 

Jaký materiál vybrat?

Žaluzie, rolety nebo okenice se dnes vyrábějí z mnoha materiálů. V jejich čele stojí plast, domácí i exotické dřevo, hliník a nerezavějící ocel (antikoro). Každý má své plusy a mínusy. Plastové stínící prvky jsou cenově nejdostupnější, ale také nejhůře odolávají slunečnímu žáru a neposkytují tak efektivní ochranu.

Dřevo pohlcuje teplo efektivně, pixabay.com
Dřevo pohlcuje teplo efektivně, pixabay.com

Dřevěné lamely nebo okenice vypadají velmi efektně. Jejich nevýhodou je vyšší cena a také potřeba důkladného ošetření, které je na další dobu ochrání před působením vnějších vlivů – hlavně vlhkosti. Horku odolávají velmi dobře a pokud si pořídíte stínící prvky z tropického dřeva (obvykle teaku), mohou časem získat stříbrošedou patinu typickou pro středomořské oblasti, aniž by utrpěla jejich kvalita.

Hliník příliš bodů za eleganci nezíská. Sluneční teplo ale umí odklánět velmi efektivně, zvlášť pokud jádro jednotlivých lamel nebo oken tvoří polyuretan. Je také levný a dlouho vydrží. Podobné vlastni má i antikorozní ocel, které ale na první pohled vypadá elegantněji. Vydrží všechny nástrahy klimatických změn a obejde se i bez důkladné údržby. Je ale třeba počítat s vyšší cenou.

 

Jak na ochranu před větrem

Letní měsíce bývají poslední dobou větrné. Venkovní zastínění si umí se vznikajícím hlukem nejenom od větru efektivně poradit. Určitě ale nechceme, aby nám žaluzie nebo rolety při každém závanu pleskaly o okenice. Prosté připevnění za pomoci lanek nestačí, mnohem efektivnější a trvanlivější jsou vodící drážky vysekané v ostění oken.

Ochrana před větrem musí být důkladná, pixabay.com
Ochrana před větrem musí být důkladná, pixabay.com

Stínící systémy lze ovládat manuálně (popruhem, klikou nebo šňůrkou) i za pomoci elektrického motorku. Mechanické ovládání pak umožňuje nainstalovat různé vychytávky, například větrný senzor, který automaticky zajistí nebo vytáhne žaluzie či rolety i v době vaší nepřítomnosti. Světelný senzor zase ovládá sklon lamel podle aktuálního slunečního svitu. Obojí se vyplatí spojit s přenosnou domácí meteostanicí, která umí zprostředkovat i informace o aktuální teplotě, tlaku nebo vzdušné vlhkosti.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.