Jak se vyrábí stírací losy?

Za posledních 25 let se v Česku prodaly stovky miliónů stíracích losů. Dost možná jste některý z nich drželi v rukou. Za jejich výrobou stojí přísné podmínky i kontrola a vyrobit kvalitní stírací los nebo tiket zdaleka nemůže jen tak někdo.

Přesto, že stírací losy technicky spadají mezi hazardní hry, řada lidí je takto nevnímá. Díky své přístupnosti a možnosti okamžitého zjištění výhry, si i po čtyřech dekádách od svého vzniku drží pozici nejrozšířenější finanční soutěže světa. Na českém trhu jsou dostupné už přes 25 let a od roku 1989 se jich na pošty, do trafik a obchodů dostaly stovky miliónů kusů. 

První loterijní karty objevili pro americké hráče počítačový expert John R. Koza a marketingový specialista Daniel Bower. Spojení chytrého algoritmu pro náhodný výsledek a atraktivní design přivedly technologii k okamžitému rozšíření do dalších států USA a postupně i za moře do celého světa.

Ochrana na prvním místě

Mezi první průkopníky, kteří se do výroby stíracích losů pustili v Česku, patří společnost C5 z Jarcové u Valašského Meziříčí: „Začínali jsme v roce 1994 a od té doby jsme vyrobili desítky miliónů losů. Dnes pro nás tiskne švédská tiskárna Sandéns, která má stoletou historii a skvělé zkušenosti s výrobou losů a stíracích karet pro celosvětový trh,“ říká zakladatel firmy Jaromír Máca.

Každý proces přípravy nových losů a stíracích karet začíná návrhem a tvorbou designu. Vedle samotného vzhledu se ale v počáteční fázi řeší především i vhodný typ ochrany, která zajistí, že losy nepůjde jednoduše prolomit: „Stupeň zabezpečení se odvíjí v prvé řadě od výše výhry, která je zákazníkům dostupná. Hra o klíčenky nepotřebuje nejvyšší ochranu a naopak,“ dodává k procesu Ivo Basel z C5. Celý proces výroby se řídí přísnými pravidly a podléhá maximální bezpečnosti. Mezi prvky ochrany patří např. 

  • prémiový papír s vybranou hustotou a tvrdostí
  • hologramy a magnetické proužky
  • neviditelné UV barvivo
  • mikropísmo
  • termo laky, vodoznak, aj.

Na základě parametrů soutěže se vybere takový stupeň zabezpečení, který zajistí maximální férovost hry. V případě nejvyššího stupně pak každá emise podléhá mj. vyhodnocení u nezávislých kontrolních orgánů a kriminalisticko-expertizních ústavů.

Společně s předtiskovou přípravou dochází také k volbě metody, jaká se pro samotný tisk využije. Mezi používanými metodami jsou kombinace offsetu, sítotisku, UV lakování a HD flexotisku. Chybět pak pochopitelně nesmí speciální patentovaný druh barvy, který patří k základním aspektům vyráběných losů: „Hlavní je, aby potisknutou barvu nebylo možné prosvítit a aby losy nebylo možné prolomit fyzicky ani algoritmicky. Je nutné zajistit, aby neexistovala logická vazba mezi použitými čísly a symboly. Kombinace ochranných prvků musí být neprůstřelná,” dodává Basel.

U tisku to ale samozřejmě nekončí. Stejně důležité je také balení a samotná přeprava k zákazníkovi. Všechny tyto kroky mají pečlivý kontrolní dohled a hned několik variant zabezpečení, které je možné využít, jako např. černé folie nebo speciální ochranné pásky.

Výrobců a dodavatelů losů, kteří se v Česku na tento typ potisku specializují, je pouze několik. Na nejvyšší úrovni a s maximálním stupněm zabezpečení ale pracuje pouze jediná společnost. Tiskárna C5, která se i po 20 letech drží mezi výrobci na špičce. A právě zkušenosti jsou vedle dobrého materiálu pro výrobu kvalitních losů a jejich zabezpečení zásadní.

Více se o výrobě a nabídce stíracích losů dozvíte na stránce www.c5.cz.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.