Popínavé rostliny zamaskují nevzhlednou zeď i plot, jakým chybám se vyhnout?

Popínavé rostliny na zahradě, flickr.com

Letní posezení na zahradě patří mezi nejkrásnější aktivity léta. Ale co když vás začnou obtěžovat nepříjemné pohledy sousedů nebo pohled na oprýskaný plot nebo rozpadající se zeď staré stodoly? Nenechte se rozházet a osázejte inkriminovaná místa popínavými rostlinami.

Oblíbené stálezelené túje nebo rákosové rohože odvedou tutéž práci, ale pohled a ně se přece jen časem omrzí. Popínavé rostliny vás naopak umí v létě potěšit barevnými květy a některé z nich i zářivými podzimními plody. A mimo to představuje jejich nákup tu nejlevnější a nejsnadnější variantu pro vytvoření zelené clony nebo romantického místa na vaší zahradě.

Popínavé růže umí půvabně zkrášlit vchod do zahrady, flickr.com
Popínavé růže umí půvabně zkrášlit vchod do zahrady, flickr.com

Letničky potěší jen jednu sezónu

Pokud potřebujete jen zpestřit prostor na své zahradě nebo máte jednoduše rádi změnu, vsaďte na jednoleté druhy. Při dostatečné zálivce a výživě rostou rychle, takže je můžete klidně koupit ještě i v půli července a až do podzimu se těšit z jejich nádherných květů.

Thunbergia alias černooká Zuzana potěší i doma v květináči, wikipedia.net
Thunbergia alias černooká Zuzana potěší i doma v květináči, wikipedia.net

Mezi oblíbené letničky patří kobea (vilec), povijnice, thunbergie nebo lichořešnice. Dají se vypěstovat i ze semen, ale když vás tlačí čas. Přijdou vhod i předpěstované sazenice. Základním předpokladem pro jejich úspěšné pěstování je dostatek vody. Mají velmi mělký kořenový systém a tenké stonky a z přeschnutí by se nemusely vzpamatovat. Nezapomínáme ani na pravidelné hnojení nejlépe jedenkrát za 14 dní.

Trvalky vybírejte s rozvahou

Popínavé trvalky vybírejte podle toho, jakou plochu nebo místo s nimi chcete zakrýt. Ověřte, jak bude rostlina vypadat za několik let, abyste se poté na malé ploše nemuseli potýkat s přerostlou Adélou.

Břečťan vytvoří na zdi stálezelenou omítku, pixabay.com
Břečťan vytvoří na zdi stálezelenou omítku, pixabay.com

Starou zeď nebo zděný plot velmi dobře zakryje stálezelený břečťan nebo opadavé psí víno. Jejich kořínky se umí zachytit i v těch nejmenších škvírách a vytvoří krásnou zelenou omítku.

Trubač kořeňující (trubkovec) se na zdi také udrží, ale velmi dobře bude vypadat i nad domovním vchodem nebo na dřevěné pergole. Celé léto kvete zářivými červeno-oranžovými květy a je odolný i proti škůdcům. Potřebuje jen místo chráněné před prudkými větry a jedenkrát za rok hlubší prostříhání, které ho omladí a povzbudí k bujnějšími růstu.

Stálicí mezi popínavkami jsou i růže, které půvabně ozdobí pergolu i vchod do zahrady. Při nákupu hledejte takové, které kvetou během celé sezóny. Nejintezivněji voní žluté růže nedávejte je proto tam, kde se často zdržujete, může vás z nich bolet hlava.

Vistárie se za patřičnou péči odvěčí nádhernými květy, flickr.com
Vistárie se za patřičnou péči odvěčí nádhernými květy, flickr.com

V galerii trvalkových popínavek nesmí chybět ani plaménky. Ty jsou ale na péči poněkud náročnější. Nemají rádi pálící polední slunce a každý druh má jiná specifika řezu. Dobře se informujte v zahradnictví ať nejste zklamaní, že vám tato půvabná rostlinka kvete málo nebo vůbec.

Nakonec jsem si nechali vistárii. Roste rychle a překrásně kvete. Její stonky ale rychle nabírají na objemu a dokáží zdeformovat i okapy. Nehodí se k porůstání střech a dvakrát ročně potřebuje hluboký řez. Každý rok se vám ale za péči odmění velkými hrozny sytě barevných květů, takže za tu námahu rozhodně stojí.

Plaménky vyžadují pravidelný řez, pixabay.com
Plaménky vyžadují pravidelný řez, pixabay.com

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.