Pěstujete zeleninu? Vysaďte ji letos správně!

Bohaté úrodě musí předcházet správná výsadba, pixabay.com

Vypěstovat si chutnou zeleninu je snem všech majitelů malých či velkých zahrádek. Někdy však sazenice zahrneme takovým množstvím péče, že se hojné a chutné úrody dočkáme jen stěží…

Nejčastější chybou všech zahrádkářů je tzv. hluboká výsadba. Ve snaze ochránit rostlinky před chladnými květnovými rány je zahrnují hlínou až do nejvyšší možné míry. Studená zemina má však často účinek přesně opačný a navíc její tíha nedovoluje sazenicím správně růst a vyvíjet se. Čekat na sebe často nenechá ani hniloba nebo nepříjemné choroby. A které druhy zeleniny jsou na tuto „péči“ nejcitlivější?

Hlávkový salát

Bohaté úrodě musí předcházet správná výsadba, pixabay.com
Bohaté úrodě musí předcházet správná výsadba, pixabay.com

Salátová kultura na volném záhonu není prochlazením ohrožená tolik, jak se obvykle domníváme. Ale někteří pěstitelé mladé sazeničky stále sázejí tak hluboko, že jim nad povrch hlíny vykukují jen vršky obvodových listů. Zahnívání srdéčka a zakrnělý růst je pak častým následkem. Všechny druhy salátů by se měly přihrnovat hlínou jen po úroveň kořenového krčku, ani o centimetr navíc!

Celer

Ty nejlepší a nejzdravější bulvy celeru se vyvíjejí nad zemí, pod ní se nachází jen jejich kořenový systém. A jak to lze ovlivnit výsadbou? Snadno. Nejmladší středový list musí zůstat vždy kompletně nad zemí. Srdíčko ani kořenový krček sazenic pod zem tudíž nepatří. Vyzkoušejte to a uvidíte, že vaše úroda celeru předčí tu sousedovu na celé čáře.

Pórek

Málokdo ví, že pórek by se měl při výsadbě o třetinu zkrátit – a to jak v listové tak v kořenové části. Pomáhá to jeho správnému zakořenění. Nejsnadněji ho vysázíte do rýh hlubokých asi 10 centimetrů. Rostliny zahrnujte postupně, jak budou zrát a sílit.

Roubované okurky

Jsou známé svou vysokou úrodností a velkými plody, přesto však i ty nejlepší sazenice často vydají zeleninové zmetky, jak je to možné? Zaměřte se na to, kde končí podnož a začíná samotný roub. Toto místo by nikdy nemělo skončit pod zemí, naopak, mělo by nad ní ještě hodných pár centimetrů zůstat. Jinak hrozí, že se do země zakoření ta naroubovaná část a vy o celý efekt kupované podnože přijdete.

Rajčata

Rajčata jsou druhou nejoblíbenější skleníkovou rostlinou u nás, ale dokáží plodit i na volném záhonu. Nesmí se ale sázet příliš hluboko, jejich kořenový bal je mělký a jsou navíc velmi citlivá na teplotu půdy. 12 centimetrů bohatě postačí, o zbytek se postará rychle se vyvíjející kořenový systém.

Správnou zálivkou proti slimákům

Pohromou čerstvě rašících výhonů zeleniny jsou slimáci. A my jim často nevědomky jejich cestu za lákavou potravou usnadňujeme. Zalévání silným proudem vody z hadice nebo konve totiž na povrchu záhonu vytváříme hladké rýhy, které jsou pro slimáky přímo luxusní dálnicí. Mnohem lépe tedy uděláme, když povrch záhonu zkypříme konvičkou s jemným kropítkem. Na nerovnou půdu se pak tito záškodníci obvykle tolik nehrnou.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.