Objevte kouzlo svařování! K čemu slouží a jak na něj

Svařování je staré řemeslo, které je nedílnou součástí průmyslové výroby a využívá se pro spojování jak kovových, tak nekovových materiálů. Čím dál tím častěji se o svařování zajímají také domácí kutilové a běžně se dnes již setkáte se svářečkami také v soukromých dílnách. Jelikož se ale jedná o činnost, která vyžaduje praxi a znalosti, každý, kdo se chce tomuto řemeslu věnovat, by měl absolvovat alespoň základní kurz s odborným lektorem.

Základní metody svařování

Existuje celá řada metod napříč řemeslem svařování. Některé jsou náročnější a vyžadují bohatou praxi, jiné zvládne i méně zkušený kutil. Do svařování byste se však neměli pouštět, pokud s ním nemáte zkušenost vůbec žádnou. V takovém případě raději přenechejte práci specializované firmě. Mezi základní metody svařování používané po celém světě patří:

1. MMA – nejstarší metoda, která je ale mezi řemeslníky stále oblíbená, jelikož ji svářeč může provádět v různých polohách.

2. MIG – mig svařování spočívá v tavení kovu za pomoci inertního plynu, díky kterému se k roztavenému materiálu nedostane vzduch.

3. SAW – metoda, která využívá automatické obloukové svařování, které provádí svařovací automat.

Co budete potřebovat

Každý svářeč potřebuje nejen kvalitní nástroje, ale také důležité bezpečnostní vybavení. Jelikož se jedná o řemeslo, kde snadno může dojít k úrazu, je vždy zapotřebí dodržovat bezpečnost práce a disponovat nezbytnými pracovními pomůckami. Mezi základní vybavení svářečských dílen patří speciální technika. Tou jsou myšleny především svářečky. Na trhu je dostupné veliké množství různých druhů svářecích strojů, proto je potřeba umět se už v řemeslu trochu orientovat, abyste věděli, co si pořídit. Dalšími nezbytnými pracovními pomůckami jsou svářečské rukavice, ochranné brýle a vhodný pracovní oděv, který by měl být z nehořlavého materiálu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.