Čeká vás oprava střechy nebo stavíte nový dům a rozmýšlíte se, jaké šindele vybrat? Seznamte se s hlavními výhodami a nevýhodami plastové, asfaltové, hliníkové i plechové střešní krytiny a buďte na stavbu připraveni.
Proč vybrat střešní šindel?
Už na začátku projektování je důležité vybrat druh střešní krytiny zejména kvůli výslednému zatížení celé konstrukce. Na rozdíl od klasických pálených střešních tašek jsou šindele lehčí, střechu tedy tolik nezatěžují a zároveň zvládnou i těžší povětrnostní podmínky. Navíc s nimi pokryjete bez problému i různě členité střechy.
Po jakém materiálu šindele sáhnout?
Plastová střešní krytina
Na první pohled připomíná střešní krytina z plastu klasický dřevěný šindel, který znáte z malých chaloupek nebo kostelíků. Nabízí ale několik výhod – plastová střešní krytina se pyšní dlouhou životností, nízkou hmotností a odolností vůči mechům i vlhkosti. Navíc je oproti klasické dřevěné krytině levnější. Jako každý plastový produkt, tak i plastový šindel může vlivem slunečního záření měnit tvar. Proto je výhodné vybírat z kvalitních střešních krytin, které na českém trhu nabízí firma Capacco nebo Eureko.
Hliníková střešní krytina
Střecha z hliníku patří dnes k velmi oblíbeným. Je to zejména kvůli její lehkosti, pevnosti a odolnosti vůči mrazu. Zároveň je plechová střešní krytina vhodná k zastřešení budov, garáží i plotů. Svůj účel totiž plní už při libovolném sklonu od 10 stupňů.
Asfaltová střešní krytina
Vyniká lehkostí a zároveň odolností vůči větru i dalším rozmarům počasí. Asfaltový šindel se skládá z několika vrstev, díky kterým může nabídnout tak kvalitní vlastnosti. Snadno se pokládá a vydrží až 50 let. A pokud dojde k poškození, stačí jen přidat novou vrstvu na tu stávající. Kvůli neprodyšnému materiálu je ale při pokládce asfaltového šindele nutné zajistit spolehlivé odvětrávání střechy.
Dřevěná střešní krytina
Dřevěné šindele patří k tradičním střešním krytinám, které mají nezaměnitelný vzhled a jsou populární už dlouhá staletí. Jejich výhodou je dlouhá životnost a nízká hmotnost, nicméně přírodní materiál může snadno podléhat vlivům prostředí. Může poskytovat útočiště pro hmyz nebo dřevokazné houby. Další nevýhodou dřevěného materiálu je jeho hořlavost. Proto je důležité nepodceňovat protipožární opatření.
Dnes jsou všechny typy střešních šindelů velmi odolné vůči povětrnostním podmínkám a výběr je tak o něco jednodušší. Zvažte ale především sklon střechy, protože některé šindele nemůžete na téměř vodorovné střeše použít, a požadovanou životnost krytiny.
Přidejte odpověď