Oplechování komína se vyplatí

Místo okolo průchodu komína střechou se může stát velkou slabinou celé stavby, pokud na něm neprovedete správné oplechování komína. Oplechování slouží především k jednomu účelu – má zabránit vodě, aby zatékala mezerou do střešní konstrukce a zanechala na ní větší škody. Proto je třeba vybrat nejen správný materiál, ale také kvalitního řemeslníka. Šikovný řemeslník je dnes poměrně nedostatkovým zbožím, naštěstí ale existují výrobci oplechování na míru, které zvládnete usadit i bez klempíře. Pokud se rozhodnete oplechovat si komín sami, vypůjčení pracovní plošiny pro vás bude to nejlepší řešení. Budete tak mít větší počet pezpečí.

Specializované firmě, kterých najdete na internetu hned několik, pouze pošlete rozměry komína (šířku a délku), sklon střechy, typ krytiny a jaký materiál chcete na oplechování použít a ona vám na základě těchto parametrů zašle dva kusy plechu upravené na míru přesně pro váš komín a střechu. Plechy pak pouze usadíte na místo a připevníte přiloženými hmoždinkami. Pokud si na montáž netroufnete sami, stačí, když požádáte kohokoliv, kdo zvládne základní práce a opravy na domě.

V případě, že máte nějaký atypický komín nebo ho máte umístěný ve hřebeni střechy či jiném neobvyklém místě, tak už se bez klempíře neobejdete.  Klempíř většinou oplechování provádí ze čtyř kusů plechu, které si upraví podle potřeby až na místě. I on si je ale může nechat předpřipravit od specializované firmy. Vám každopádně v takovém případě odpadají všechny starosti kromě shánění řemeslníka. S klempířem se domluvíte na materiálu a případně i dalších detailech a vše ostatní už necháte na něm. Než bude s prací hotový, můžete si jít v ušetřeném čase třeba zatočit free spiny v online casinu zdarma. Pokud máte kromě klempíře po ruce i kominíka, nezapomeňte si na něj nejdříve sáhnout pro štěstí.

TIP: blachotrapez.cz

Speciálním typem komínů jsou celokovové komínové hlavy, které se už dodávají jako stavebnice s vlastním oplechováním. I v tomto případě je vhodné svěřit práci odborníkům, už jen kvůli případným pozdějším reklamacím.


Materiály pro oplechování komína

Základním a nejlevnějším materiálem pro oplechování komína je pozinkovaný plech, který se pro větší odolnost může natřít speciálním nátěrem. Použít se dá také titanzinkový plech, slitina titanu a zinku s příměsí mědi, která na povrchu plechu postupně vytvoří ochrannou vrstvu. Mezi modernější materiály patří pozinkovaný plech s vrstvičkou plastu, který ocel ochrání před korozí. Mezi nejodolnější a nejkvalitnější materiály patří klasická měď, její nevýhodou je ale vysoká cena.

Kromě standardního oplechování se pro izolaci prostoru mezi komínem a střechou využívají i speciální laminovací fólie. Jejich výhodou je nižší cena i poměrně snadná montáž, nevýhodou je ale nižší kvalita a životnost takového provedení. Je to prostě sázka do loterie a ta se nemusí vyplatit. V závěru na takovém řešení nemusíte vůbec ušetřit.

Foto: Klempířství Černý spol s r.o.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.