Komutátorový, bezkartáčový nebo převodový? Elektromotorů máte na výběr velké množství!

Opravdu jenom málokterá technologie se ukázala být natolik efektivní a užitečnou, jako je tomu v případě elektromotorů. Zatím co se většina technologií dokázala za svůj život vyvinout do podoby, která už ani zdaleka nepřipomíná jejich první návrhy, tak elektromotory až na drobné úpravy stále drží svůj vzhled i funkci na dost podobné bázi.

A není se čemu divit, protože funkce elektromotorů tak, jak je známe dlouhé roky, je jednoduše pro naše účely ta ideální. Na výběr máme tak na trhu velké množství možností. především potom dělení na bezkartáčové, komutátorové a převodové elektromotory. Kdy ale volit jakou variantu?

Převodové motory zajistí vyrovnání s podmínkami

Nejjednodušší otázkou je, jestli cílený mechanismus bude fungovat ve stejných podmínkách po celou dobu. Pokud ano, tak jsou převodové motory poměrně zbytečné. Jenže naopak pokud bude potřebovat elektromotor možnost přizpůsobení odporu a podmínkám, tak jsou tou nejlepší možností převodové motory Bühler. I převodové motory jsou k dispozici v celé řadě variant podle užití. Jenže i těch je ohromné množství a zasluhují samostatný článek.

Starší, ale stále užívané komutátorové motory

Trochu starší technologií mohou být pro spoustu lidí komutátorové DC motory Bühler. Komutátory, někdy nazývané také jako kartáče, jsou součásti mechanismu uvnitř motoru jako takového. Jejich funkcí je především odpověď na změnu elektromagnetického potenciálu v motoru. Nemají možnosti takového výkonu a jsou poruchovější variantou. Jenže jejich efektivita je rozhodně vyšší než u bezkartáčových motorů.

Aktuálně nejpoužívanější bezkartáčové motory

Bezkartáčové elektromotory mají zkrátka jednu ohromnou výhodu. Neztratí se v žádném systému. Kam je zkrátka dáte, tam nemusí být nejideálnější variantou, ale vždy budou funkční. Díky tomu jsou EC motory Bühler extrémně oblíbené díky dobré cenové dostupnosti. Jednodušší konstrukce navíc umožňuje použití tam, kde není tolik prostoru. To podporuje i ta výhoda, že jsou bezkartáčové elektromotory jen minimálně poruchové a dokáží díky tomu fungovat bez nutnosti servisu dlouhé roky.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.