Jaké příslušenství se hodí ke kompresoru

Porucha kompresoru nepřináší jeho majiteli pouze přímé náklady spojené s opravou zařízení. Může způsobit také ztráty související s pozdržením důležitých prací. Nehledě na starosti, které s sebou každá větší závada přináší.

Navíc asi nikdo nepotřebuje mít v dílně čtyřicetikilový stroj, který mu je k ničemu. Pravidelné vypouštění kondenzátu a výměna sacích filtrů nebo jiného příslušenství ke kompresoru příznivě ovlivní výkonnost vašeho stroje a prodlouží jeho životnost.

Vypouštěním kondenzátu k dlouhověkosti

V každém kompresoru dochází ke kapalnění stlačeného vzduchu neboli vzniku kondenzátu. Nahromaděný kondenzát pak způsobuje korozi uvnitř zařízení. Navíc se váže na odchozí stlačený vzduch a to vede k poškození pneumatického nářadí, válce nebo NC stroje. Kondenzát je agresivní a obsahuje olej nebo částice špíny.

Pravidelnou údržbou a odpouštěním kondenzátu prodloužíte životnost tlakové nádoby a tím i celého kompresoru. Snížíte riziko opotřebení zařízení a jeho poruchy.

Právě onu potřebnou pravidelnost zajistí automatické odpouštěče kondenzátu s kapacitním odpouštěním. Na rozdíl od odpouštěčů s odpouštěním časovým vypouštějí pouze vodu a žádný stlačený vzduch. Navíc spoří náklady na energii pro výrobu náhradního stlačeného vzduchu.

Odpouštěče kondenzátu jsou vhodné pro všechna zařízení používající stlačený vzduch – sušičky, filtry nebo tlakové nádoby.

Pravidelně měňte sací filtry

Sací filtry chrání stroj před vniknutím nečistot. Pokud se pravidelně nevyměňují, zanesou se. To potom může vést až k zadření celého stroje.

Nový sací filtr vás přitom vyjde na částku maximálně v řádu stokorun. Ke kompresorům značek ABAC, ATMOS a Gentilin se sací filtry dodávají jako standardní příslušenství.

Nepodceňujte zpětné ventily

Alespoň jednou ročně je vhodné vyčistit zpětný ventil. Ten se umísťuje mezi kompresor a tlakovou nádobu a jeho správná funkce zabraňuje zpětnému proudění vzduchu. Pokud není možné vyčistit dosedací plochu gumové podložky, měli byste celý zpětný ventil vyměnit.

Další příslušenství kompresorů

Běžně dostupný sortiment pro údržbu kompresorů je mnohem širší. Patří sem regulátory výstupního tlaku kompresoru, pojistné ventily k odpouštění vzduchu, páry nebo vody, nebo tlakové spínače pro ovládání chodu pístových kompresorů.

Ve všech případech je údržba spojená s nákupem tohoto příslušenství důležitou prevencí, která se z dlouhodobého finančního hlediska mnohonásobně vyplatí.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.