Jaké jsou účinné metody ochrany kovu?


Jednoduchou a velmi účinnou metodou, jak ochránit kov je použití technických povlaků. Jedná se zejména o fluorplastové povlaky. Pokud vám tento pojem nic neříká, nezoufejte. Známější označení je pod obchodními značkami TEFLON® nebo HALAR® a mnoha dalšími. Zvažte však i fosfátování.

Výhody fluoroplastového povrchu

Povlakování kovů fluoroplastovými povrchy přináší řadu výhod a jsou vyhledávané pro své unikátní vlastnosti.

Tyto výhody jsou:

  • Nepřilnavost – díky tomu jen velmi málo pevných látek přilne k povlakovanému povrchu. A pokud se to přeci jen stane, dají se snadno odstranit.
  • Koeficient tření – ze všech známých povrchových úprav má nejnižší tření.
  • Nesmáčivost – povrch odpuzuje vodu. Díky tomu je čištění povlaku velmi jednoduché. Dokonce může být povrch sebečistící.

Výhody teflonování

Teflonování se používá zejména tam, kde potřebujete, aby byl potažený výrobek naprosto odolný proti vysokým teplotám. Vysokou chemickou odolností a nepřilnavostí se vyznačují hlavně PFA povlaky. Také při vysokých teplotách si uchovávají zdravotní nezávadnost. Díky svým nesporným výhodám se teflonování používá zejména v chemických a potravinářských zařízeních. Specializované firmy nabízejí svým klientům PFA povlaky v kapalné i práškové formě dle jejich požadavků.

Výhody fosfátování

Jedna z technologií, kterou se provádí povlakování kovů, se nazývá fosfátování. Díky této metodě jsou povlaky nevodivé a snižují proces koroze. Ani ve vodě nebo jiných organických rozpouštědlech nejsou rozpustné. Výhodou je, že velmi dobře drží na základním kovu. Tato úprava je vhodná například před nanesením nátěrové hmoty.  Používá se také pro pohyblivé strojní součásti. Usnadňuje jejich záběh. Fosfátování zkrátí dobu záběhu, a tím snižuje opotřebení.

Tyto metody mají své využití nejen v již výše vyjmenovaných průmyslech, ale také například v automobilovém, těžebním, textilním nebo plastikářském průmyslu. Také nezapomeňme zmínit vodárenský a energetický průmysl.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.