Zajímalo vás někdy, co se stane s bateriemi poté, co je odnesete do sběrny? Pokud ano, tak právě v tomto článku pro vás máme odpověď.
Elektroodpad Plzeň je asi první místo, kam zamíříte, pokud chcete zrecyklovat staré baterie. V podobných zařízeních navíc za vaši snahu dostanete finanční odměnu. Věděli jste ale, co se s těmito bateriemi děje dál? Pokud ne, tak právě to vám v následujících řádcích odhalíme.
Základem je třídění
Jakmile dorazíte na zpětný odběr elektroodpadu Plzeň, roztočí se doslova kolotoč. Vše začíná pečlivým roztříděním jednotlivých baterií. Některé sběrny ale baterie pouze oddělí od ostatního odpadu a nechá práci vykonat třídící linku. Tam se veškeré baterky rozdělí podle velikost a chemického složení. Takto roztřídění materiál se pak odváží k dalšímu zpracování. To už ve většině případů neprobíhá v Česku.
Proč se tedy tento materiál převáží do Německa nebo na Slovensko? Aby mělo smysl vůbec baterie třídit a vytvořit z nich zajímavý výstup, musí jich být větší množství. Proto se využívá tzv. centrálních bodů, které se nachází právě na území Německa nebo Slovenska.
Jak se recykluje?
Recyklace některých baterií může probíhat v elektrických obloukových pecích. Tyto pece se ale používají pouze pro baterie s nízkým obsahem rtuti. Slitina vzniklá v peci se pak dále využívá v ocelářském průmyslu. Ve většině případů jde buďto o slitinu železa a manganu, nebo zinek.
Ne vždy se ale musí k recyklaci používat pec. Mezi oblíbené metody patří také drcení. Před tím, než k němu vůbec dojde, je potřeba nejprve oddělit kovy, papír a plasty. Drcením následně vzniká tzv. černá hmota. Ta ale obsahuje nebezpečné elektrolyty, takže manipulace s tímto materiálem musí být opatrná. Po dalším zpracování se ale i tato černá hmota může používat dál a pomáhat na dalších frontách.
Přidejte odpověď