Jak na údržbu trávníku? Jen sečení nestačí!

Jak na údržbu trávníku? Jen sečení nestačí!

Svěže zelený trávník je ozdobou každé zahrady. Cesta k němu ale není vždycky tak úplně jednoduchá. Pouze s dobrou sekačkou a pár hodinami času ročně si nevystačíte. Hebká a hustá pokrývka zahrady vyžaduje péči od jara až do podzimu.

Dobře založený zahradní trávník prozradí tři věci. Především neobsahuje plevel, a to ani sedmikrásky nebo jetel. Nevyskytují se na něm ani žlutá nebo olysalá místa. A neztrácí svou svěžest ani při déletrvajícím suchu, a to i když ho nemáte čas pravidelně zalévat.

První a další sestřih

Jak na údržbu trávníku? Jen sečení nestačí!
Jak na údržbu trávníku? Jen sečení nestačí!

První sečení trávníku by mělo proběhnout ve chvíli, když už je země dostatečně proschlá a tráva má více než 8 centimetrů. Napoprvé nezkracujte stébla moc, 6 centimetrů sestřihu bohatě postačí. Každé další sečení si naplánujte vždy, když tráva o 4 centimetry poporoste. Ozdobný trávník sestřihujte na výšku 2-4 cm, ten užitný můžete nechat vyšší. Při sekání klidně volte ozdobné vzory podle toho, jak vám vaše sekačka dovolí. Trávě to nijak neublíží.

Rozhodně nenechávejte trávník zbytečně přerůst, jinak v něm začne bujet plevel a velmi rychle vytlačí jemné trávové kořínky, takže můžete se zapěstováním trávníku začít nanovo.

Dodejte trávníku živiny

Tráva je nejzranitelnější na jaře, kdy se vzpamatovává z vlhké a studené zimy. Měli byste ji tedy zásobit dostatkem dusíku a dalších důležitých látek. K tomu se asi nejlépe hodí granulované hnojivo dobře rozestřené po celé ploše. Jestliže se přes zimu na trávovém koberci vytvořila nepěkná místa, pohnojte je více a v případě potřeby dosypte i travní semeno.

Startovacímu hnojivu byste měli dát šanci, i když jinak hnojíte na své zahradě výhradně přírodními zdroji. Urychlení vegetace je opravdu znatelné. Po zbytek roku můžete buď dále kupovat umělá hnojiva, nebo přihnojovat trávník například posekanými travními zbytky nebo rozhazováním kompostované hlíny (nejlépe před deštěm).

Zaměřte se na plevel

Po prvním posekání trávníku obejděte celou plochu s lopatkou a motyčkou a odstraňte všechen plevel, na který narazíte. Jestliže je náletových rostlin příliš, můžete se uchýlit i k chemickým postřikům, které využívají ekologicky selektivní herbicidy. Jinými slovy, trávníku neublíží, ale plevel zničí.

Provzdušňování je důležité

Dříve nebo později se na povrchu půdy každého trávníku vytvoří krusta, která zabrání pronikání živin i vody pod jeho povrch a podporuje růst mechů a plevelů. Tomu je třeba zabránit a to tak, že povrch půdy mechanicky narušíte. Na menších plochách si vystačíte s obyčejnými nebo mechanickými hráběmi. U trávníku většího než 200 m2 pak rozhodně doporučujeme zakoupení vertikutátoru.

Nezapomeňte, že vertikutaci je třeba provádět do kříže. Tedy jednou projeďte trávník vertikálně a podruhé horizontálně. Jednou ročně to bohatě postačí.

Těžkým půdám pomůže pískování

Ne vždy máme na zahradě prostředí vhodné pro bezproblémové pěstování trávníku. S těžkou půdou si ale spolehlivě poradí pískování, prováděné jednou ročně. Na jeden m2 budeme potřebovat zhruba 5 litrů říčního písku, který na plochu rozestřeme buď ručně nebo rozmetacím vozíkem. Písek pak už jen do trávy zapracujeme, například smýkáním sítě připevněné na prkně.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.