Buďte králem grilu – s našimi tipy!

Maso na grilu patří k největším potěšením léta, pixabay.com

Grilovací sezóna se kvapem blíží. Jen těžko najdete na pod širou oblohou lepší vůni, než tu, která se line z dobře propečeného masa. Šikovnost kuchaře ale sama o sobě nestačí, důležitá je i správná technika. Ale když skloubíte obojí dohromady, budou výsledky perfektní a strávníci více než spokojení.

Nejdříve si posvítíme na vhodné grily. Možná se na grilování teprve chystáte nebo byste rádi své umění vylepšili o několik tříd výše a potřebujete k tomu ten správný gril. Hlídejte si hlavně funkčnost výrobku – gril je zkrátka gril a jakékoliv další funkce většinou grilování na kvalitě spíše ubírají. Při nákupu si také ověřte jeho bezpečnost – hlavně stabilitu nožiček a odolnost proti překlopení. Požadujte také polohovatelnost roštu a snadné čištění. Vhod přijdou i různé odkládací plochy, například na misku s marinádou.

Grily na dřevěné uhlí

Tento typ grilu v podstatě simuluje přípravu masa na otevřeném ohni. Dřevěné uhlí se stejně jako dřevo působením tepla mění na žhavé uhlíky, které zajistí skvělé propečení masa.

Maso na grilu patří k největším potěšením léta, pixabay.com
Maso na grilu patří k největším potěšením léta, pixabay.com

Výhody grilu na dřevěné uhlí

  • nízká cena
  • snadná dostupnost (prodává se v každém větším supermarketu)
  • snadná manipulace
  • jednoduché čištění i údržba

Nevýhody grilu na dřevěné uhlí

  • dlouhá doba přípravy ohniště (maso můžete začít grilovat až půl hodiny po zapálení)
  • obtížná regulace teploty
  • odkapávající tuk je spalován a vznikají nepříjemné a jedovaté zplodiny
  • náročný na provoz (velká spotřeba paliva)
  • polétavý popílek při větrném počasí

Elektrické grily

Elektrické grily obvykle fungují na principu nahřívání topných spirál, které ohřívají sálavým teplem maso, umístěně na vroubkovaných teflonových deskách nebo kamenech. Jde spíše o gril vhodný na tzv. grilování na terase.

Výhody elektrických grilů

  • díky termostatu umožňují přesně regulovat teplotu
  • jsou nenáročné na údržbu i obsluhu
  • jsou vysoce hygienické
  • lze je použít i v interiéru
  • krátká doba nahřívání

Nevýhody elektrických grilů

  • vysoká pořizovací cena
  • vysoké náklady na provoz
  • nutnost přístupu k elektrické síti

Plynové grily

Plynové grily jsou takovým kompromisem mezi grily na dřevěné uhlí a elektřinou. Zdroj tepla poskytují hořáky připojené k propan-butanové lahvi.

Výhody plynových grilů

  • krátká doba nahřívání (grilovat lze téměř okamžitě
  • snadné regulace teploty
  • snadná manipulace i čištění
  • při přítomnosti drážky pro odvádění odkapávajícího tuku i vysoce hygienický provoz

Nevýhody plynových grilů

  • vysoká pořizovací cena
  • obtížné přesouvání z místa na místo
  • horší dostupnost paliva

Co všechno můžeme grilovat?

Zelenina a ovoce

Zelenina na grilu může být velmi chutná, pixabay.com
Zelenina na grilu může být velmi chutná, pixabay.com

Papriky opečené nad ohněm jsou už klasikou, ale možnosti výběru jsou mnohem širší. Grilovat můžete i žampiony, brambory, lusky hrášku a fazolí, kedlubny, cukety, kukuřici, patisony, lilky, rajčata, cibuli, mrkev, celer nebo chřest. Zeleninu ponechte v přírodní formě a následně ji namáčejte do dipů nebo ji během grilování potírejte lehkou olejovou marinádou. Obojí je vynikající.

Grilování navíc probíhá v čase, kdy je všude kolem hojná zásoba čerstvého ovoce. Grilované broskve či jablka se skvěle hodí ke steaku. Nebo vezměte čtverec alobalu, naplňte ho libovolným bobulovitým ovocem ze zahrady (maliny, ostružiny, rybíz, angrešt, josta, borůvka apod.), zasypte trochou cukru, dobře uzavřete a dejte asi 10 minut na středně teplou část grilu. A skvělý dezert je na světě.

Sýry od A do Z

Na grilování se perfektně hodí hlavně sýry plísňově s přirozenou kůrkou, například camembert nebo hermelín. Hledejte ty v dřevěné krabičce. Tu otevřete, odstraňte se sýru plastový obal a vlože ho zpět do krabičky. Tu položte na rošt grilu a počkejte přibližně 10 minut. Krabička shoří a vy získáte lahodný vláčný sýr, který můžete nabírat třeba bagetou.

Plísňáče můžete také nakrojit do kříže, posypat vnitřek kořením či bylinkami, znovu uzavřít a grilovat zabalené v alobalu. Hermelínu stačí 5 minut, camembert potřebuje 10. Do alobalu můžete také vložit třeba kozí sýr nebo olomoucké tvarůžky s kořením, bylinkami či zeleninou podle chuti. Pevnější sýry můžete také spolu s cibulí a chlebem napíchnout na grilovací jehlu a krátce ogrilovat.

Grilujte maso jako profík

Maso se na grilu objevuje vůbec nejčastěji. Každý má určitě to své oblíbené, takže my vám přineseme jen několik tipů, jak jeho přípravu ještě zefektivnit a vylepšit.

  1. Nechtěný teplotní šok

Máte strach, že se maso zkazí, takže ho až do doby grilování uchováváte v lednici? Pak děláte chybu. Teplotní šok po položení na gril způsobí, že maso se hůře propeče a aromatické i chuťové složky marinády vůbec nedostanou možnost se patřičně projevit. Maso proto vyndejte z lednice už 2-3 hodiny před grilováním. Výjimkou jsou ryby, ty grilujte přímo z lednice, jinak se rozpadnou.

  1. Grilujte po částech

Nesnažte se uspokojit všechny své přátele naráz, ale dbejte, aby bylo masa na grilu spíše méně s náležitým rozestupem. Gril by měl být zaplněný maximálně ze tří čtvrtin, jian se amso začně částečně dusit.

  1. Používejte tepelné zóny

Každý gril má zóny s vyšší a nižší teplotou. Maso nechte nejdříve 3-6 minut z obou stran zatáhnout na rozpáleném grilu a poté ho přesuňte do chladnější části a dodělejte podle chuti.

  1. Maso solte až na talíři

Solením masa na grilu si koledujete o jeho ztvrdnutí. Z tohoto důvodu by měly být i marinády slané co nejméně.

  1. Nechte maso oddechnout

Po grilování dejte masu ještě 3-5 minut čas. Nechte ho na prkénku nebo ho přikryjte alobalem. Díky tomu se šťáva uvnitř rovnoměrně rozloží a chuťový zážitek bude neporovnatelný.

  1. Zeleninu grilujte před masem

Dopřejte si lehký zeleninový předkrm a přitom pozorujte, jak její šťáva pomalu obaluje rošty. Až na ně později položíte maso, získá díky tomu velmi dobrou chuť.

  1. Grilování jako od táborového ohně

Jestliže vám chybí vůně masa z otevřeného ohniště, namočte dřevo ovocných stromů (nejlépe švestek nebo hrušní) na 15 minut do studené vody. Pak ho zabalte do alobalu a umístěte na žhavé uhlíky pod grilovací mřížku. Získáte přesně to aroma, které znáte z dětství.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.