Mikrospínač patří mezi nejdůležitější vynálezy minulého století. Používá se až do dnešních dní. Věděli jste ale, jak funguje? Pokud ne, tak my vám to vysvětlíme.
Mikrospínač je jednou z nejdůležitějších součástek v celé řadě elektrických zařízení. Pokud chcete vědět, jak vlastně funguje, tak jste n správném místě. V tomto článku vám to totiž řekneme.
Jak vypadá mikrospínač?
Jeden typ mikrospínače má minimálně dvě vodivé pružiny. Delší z nich visí na jednom konci spínače, na druhém pak má elektrické kontakty. Vytváří tak jakýsi most mezi dvěma světy. Malá zakřivená prižina je předepnutá. Spojuje plochou pružinu poblíž kontaktů se středem ploché pružiny. Těleso akumulátoru pak tlačí na plochou pružinu poblíž jejího kloubového bodu.
Mikrospínač doslova využívá sil obou pružin. Plochá pružina je ukotvená a zakřivená ji nemůže posunout doprava. Zakřivená pružina tak může být ve dvou stavech – buďto tlačí plochou doprava, nebo táhne směrem vzhůru od kotevního bodu. Při sešlápnutí akumulátoru se plochá pružina pohybuje dolů. V aktivované poloze pak poskytuje zakřivená pružina sílu nahoru. Pokud se ale aktuátor uvolní, posune se i plochá nahoru. To má za následek zrychlení, dokud nejsou kontakty normálně sepnuty.
Použití mikrospínače
Možná to zní složitě, ale jedná se o velice jednoduchý princip. Vždyť vznikl už v roce 1932, tedy v době, kdy byla elektřina teprve v plenkách. Používá se ale dodnes a stále patří mezi významné hráče na poli celé elektrotechniky. Používá se především v oblastech, kde je zapotřebí malá operační síla s jasně definovanou akcí, ale také tam, kde je nutná dlouhodobá spolehlivost.
Kvalitní mikrospínače tedy stále najdou široké spektrum využití. A pokud je potřebujete i vy, můžete je pořídit v internetovém obchodě Schmachtl.cz. Naleznete tu celou řadu kvalitních mikrospínačů a dalších bezpečnostních prvků – od magnetických spínačů, přes koncové spínače až po krabice chránící vaši elektroinstalaci.
Přidejte odpověď