Pokud se rozhodnete, že chcete mít ve svém bytě plovoucí podlahu a hodláte jí položit svépomocí, pak je důležité myslet na pár detailů, které vám nejen usnadní práci, ale zároveň zajistí dokonalý výsledek.
Úprava povrchu
Celý povrch podlahy musíte vyčistit, aby byl opravdu úplně čistý a pokud možno rovný. V případě nerovností je potřeba podlahu srovnat, tzv. vystěrkovat. Jakmile je povrch rovný a zcela čistý, je čas na izolaci, která se rozvine.
- Paropropustná – má šedivou barvu a jde na povrch jako první.
- Protihluková – je oranžové barvy a následuje hned po té paropropustné.
Pokud jde o protihlukovou izolaci, většinou není nutná, ale v případě pokládky plovoucí podlahy u patrových bytových domů je to nezbytné.
Dilatační spáry
U dilatačních spár, které jsou u stěny, ale i dalších pevných předmětů, stejně jako pod zárubněmi atd., musíte počítat vždy 1,5 mm na 1 bm (běžný metr) podlahy. Ve většině případů si všude vystačíte s 10 mm.
Pokládáme podlahu
Sestavujte jednotlivé drážkové lamely vždy co nejvíce natěsno, s přesahem minimálně 300 mm. Pokud vám poslední lamela velikostně nevyjde, musíte ji podélně uříznout, aby pasovala přesně na své místo tak, jak potřebujete.
Dilatační spáry je zakryjí pomocí lišt. Ty se upevní k podkladu podlahy nebo ke zdi. Rozhodně tyto lišty nikdy nepřidělávejte k samotným lamelám. Někdy se může stát, že stěny nejsou tak úplně rovné, je nutné lišty upravit, aby dobře pasovaly.
Přidejte odpověď