Provozovatelé objektů, kde dochází k velké kumulaci lidí, často neví, jak zjednodušit a zlepšit efektivitu úklidu. Často totiž zapomínají na to, že existují tzv. čisticí zóny a rohože. Zkušenosti odborníků na úklid potvrzují, že toho lze dosáhnout právě díky nim. V tomto článku vám ukážeme, jaké konkrétní rohože do jakých míst použít, ale také, jak si postavit vlastní čisticí zóny.
Co jsou čisticí zóny
Čisticí zóny představují systematické rozložení rohoží a dalších čisticích mechanizmů, jako je například elektrický čistič obuvi. Čisticí mechanizmy jsou většinou rozmístěny od exteriéru až po interier budovy.
Čisticí zóny mohou obsahovat tři a více umístění – před vstupem do objektu, do vstupní haly až po vnitřní prostory. Výrazně tak snižují náklady na úklid, zejména vytírání a čištění podlahy.
Jaké typy rohoží použít na čisticí zóny
I čisticí zóny mají svá pravidla. A pokud chcete, aby byly opravdu účinné a efektivní, při jejich vytváření používejte tyto druhy rohoží a rohožek.
1. ČISTICÍ ZÓNA – gumová rohož s drenážními otvory
První čisticí zóna má za úkol odstranit hrubé nečistoty – bahno. Použijte proto jednoznačně gumovou rohožku s drenážními otvory (ideálně z přírodního kaučuku), které zajistí, že nečistoty budou odvedeny do spodní odtokové části rohože.
- Použijte gumové rohože Octomat, Safe Link nebo Honeycomb
- Nebo můžete použít průmyslové podlahové rohože
2. ČISTICÍ ZÓNA – gumová rohož s čisticími prstíky
Druhá čisticí zóna by měla odstranit jemnější nečistoty, jako je písek nebo kamínky. Proto je ideální použít gumovou rohož s čisticími prstíky, které vymetou z obuvi zbylé nečistoty.
- Použijte gumové rohože Airbrush nebo Fingertip
3. ČISTICÍ ZÓNA – zátěžová textilní rohožka
Úkolem třetí čisticí zóny je dočistit obuv tak, aby byla zbavena poslední vlhkosti a jemných nečistot. Ideální je proto použít zátěžovou textilní nebo kobercovou rohožku.
- Použijte textilní zátěžové rohože Capri, Quick a Prisma
- Tip: použijte logovou rohožku s vlastním firemním logem nebo nápisem
Další možnosti čisticích zón
V nákupních centrech se můžete setkat také s čisticími zónami, které jsou umístěné přímo v otočných dveřích u vstupu. Rohože jsou zasazené do kovového či hliníkového roštu. Většinou se jedná o čisticí zóny a rohože na zakázku. Ty vám odborná firma zpracuje zcela na klíč.
V některých případech, zejména v kasínech, hotelech, firmách, kancelářích, prezentačních místnostech nebo jiných prostorách, kde je kladen důraz na vysokou úroveň úklidu, je možné použít jako finální čisticí zónu elektrický čistič obuvi.
Tip: Čtěte kompletní návod, jak se dělají čisticí zóny od firmy de Wolf GROUP, a jak ovlivňují úroveň úklidu v reálném životě.
Přidejte odpověď