Fasáda je vizitka každého rodinného domu. Společně se střechou pak brání všem vnějším vlivům a je neustále vystavována působení UV záření, kyselým dešťům a střídání teplot. Všechny tyto vlivy společně s atmosférickými nečistotami znamenají neustálý proces špinění fasád a také nejen ztrátu jejich elegance, ale také odolnosti a pevnosti. A krása, odolnost ani pevnost se fasádám samy nevrátí. Je zapotřebí provést některé opravné práce. Jak dostat fasádu do té nejlepší kondice?
Nejdříve řádně umýt
Ještě než se začne se všemi opravnými a rekonstrukčními činnostmi na fasádě, je zapotřebí ji dokonale umýt. Důkladně ji zbavit všech povrchových nečistot, ale zároveň šetrně k podkladu. To není jednoduchá činnost. Nejlepší technologií pro čištění fasád je metoda pískování-tryskání. Jak probíhá čištění fasád touto technologií, se můžete podívat ZDE. Až bude fasáda čistá, mohou začít práce na zvýšení její odolnosti a ochrany. A k tomu nejlépe slouží nátěr fasády ochrannými prostředky.
Chrání proti mechům a plísním
Suché plísně, mokré plísně, mechy a houby. Alespoň s jedním zmíněným problémem na fasádě se setkává drtivá většina majitelů rodinných domů. A to i těch, kteří mají fasádu starou jen pár let. Důkladným vyčištěním se sice plísně, mechy a houby z fasády odstraní, ale nikterak nezamezíte jejich znovuobjevení. Na fasádu je třeba nechat aplikovat protiplísňové nátěry, které vzniku těchto nedostatků účinně zamezí po dlouhá léta.
Chránit proti vlhku
Ať už máte starší fasádu z nasákavých materiálů, nebo moderní fasádu z nenasákavých materiálů, které by vodu neměly propouštět, čas od času potřebují úpravu oba druhy. I na fasádách z nenasákavých materiálů se totiž časem vytvářejí drobné prasklinky, které jsou vidět jen z velké blízkosti, ale dostane se jimi dovnitř vlhkost. Nejlepším řešením jsou hydrofobní nátěry, které na povrchu fasád vytvoří ochrannou vrstvu, zacelí prasklinky a odpuzují vodu.
Přidejte odpověď