Sezóna letních grilovaček a příjemného zahradního posezení je už skoro v plném proudu. Nenechte nic náhodě a přesvědčte se, že je vás zahradní nábytek stále ve skvělé kondici. A pokud ne, dodejte mu znovu svěží lesk.
Jen nový nátěr ale nestačí, je třeba důkladně spravit i všechna poškození a praskliny. Jinak se může poškození křesla nebo lavičky dále prohlubovat a a jednoho dne možná zjistíte, že sedíte na zemi. Proto se v prvním díle zaměříme právě na tyto nezbytné, i když na první pohled vlastně neviditelné úpravy.
Pro údržbu nábytku si vyberte slunečný horký den, který zajistí, že všechny dřevěné části rychle proschnou a na novém nátěru se během noci neobjeví tlapky od toulavých koček.
1. Čištěním to začíná
Hustota i struktura dřeva závisí na druhu dřeviny, ze které bylo získané. I když jde o mrtvý organický materiál, jednotlivé druhy dřeva se liší i tím, jak dobře dokáží odolat proměnlivým povětrnostním podmínkám. Některé dřeviny neutrpí škody ani při zimování venku pod silnou vrstvou sněhu, pro jiné už obyčejné zmoknutí znamená pobídku pro různé druhy dřevokazných hub a plísní.
Při čištění dřevěného nábytku používejte mechanické nástroje co nejméně, aby se povrch dřeva neponičil a neodštěpinkoval. Pokud to jde, používejte jen natlakovanou vodu z wapky nebo zahradní hadice. Teprve po změknutí a narušení nečistot vezměte do ruky kartáč a osvěžte původní vzhled každého prkénka. Na vyčištění nejmenších škvír se dobře hodí zubní kartáček. Všechny pomůcky namáčejte ve vlažné vodě s běžným kuchyňským saponátem a špína půjde dolů skoro sama.
Nakonec nechte nábytek dobře proschnout. Díky této kůře se zbaví mastné patiny i řas a bude o něco světlejší. Dřevěná vlákna ale trochu nabobtnají a napřímí se, takže nebuďte překvapení, pokud bude povrch zahradního nábytku po této kůře po nějakou dobu drsnějí na omak.
2. Uvolněné spoje zaslouží péči
Pamatujete na Milouše, pod kterým se několikrát sklopilo zahradní lehátko? Vám se může stát totéž, i když nemáte po boku všetečného Saturnina – stačí zanedbat zdraví jednotlivých spojů. Každý uvolněný spoj totiž znamená zvýšenou námahu pro příslušnou část nábytku a za nějaký čas už si s běžnou opravou nevystačíte a budete se muset svěřit do rukou stolaře.
Ty nejlevnější kousky nábytku bývají obvykle spojené lepidlem a při opakovaném vlhnutím a následném prosychání se začne lepidlo drolit a uvolňovat. Nové lepidlo ale nestačí pouze přikápnout a nechat zaschnout. Spoj musíte nejdříve rozevřít za pomoci svorky. Poté obě strany očistit a zdrsnit brusným papírem a teprve poté použít lepidlo. Vybírejte disperzní lepidlo s označením D3 nebo D4, které odolá i vlhkému prostředí. Polyuretanová lepidla se naopak nehodí vůbec, Uvolněný spoj jejich prostřednictvím nezíská dostatečnou oporu a brzy se rozjede znovu.
Nábytek vyrobený za pomoci kovového spojovacího materiálu se opravuje snadněji. Před sezónou stačí všechny spoje dotáhnout (pokud to neuděláte, hrozí jejich poškození nebo přímo zlomení) a ztracené šroubky nebo matičky nahradit stejnými s antikorozní úpravou. Antikorozní úpravu volte vždy, i když váš zahradní nábytek nestojí přímo na dešti. Z obyčejného kovu se totiž uvolňují taniny, které způsobují trvalé černání dřeva v jejich okolí.
3. Péče o nohy
Nohy stolu nebo křesílek jsou v neustálém kontaktu s vlhkou zeminou a poškozují se výrazně rychleji, než zbylé části nábytku. Dřevěná vlákna nejdříve nasají vodu, čímž se naruší jejich struktura a usazení plísní a hub je potom dílem okamžiku. A jakmile začne dřevité hmoty ubývat, bývá na záchranu pozdě.
Jednoduché ošetření laky nebo vodě odolnými barvami nestačí. Ty totiž vstřebanou vodu pouze uzavřou uvnitř a poškození je pak ještě rychlejší a ničivější. Jako první musíte nechat dřevo vyschnout a uzavřít jeho póry. Na několik hodin postavte nohy od nábytku do misek s rychle vysychajícím lněným olejem nebo s některým ze speciálních přípravků pro urychlení vysychání dřeva. Póry se uzavřou a dřevo bude pevnější a odolnější. Ještě před touto koupelí můžete dřevo namořit účinným fungicidem, odolným proti vymývání. Tak budete mít jistotu, že tuto sezónu přežije váš zahradní nábytek zcela bez úhony.
4. Praskliny ošetřete pečlivě
Na dřevěném nábytku se často můžete setkat s prasklinami vyvíjejícími se ve směru dřevěných vláken. Jde hlavně estetické poškození, které nemá nemá nosnost nábytku žádný vliv. Jde o nevyhnutelný důsledek vnitřního pnutí a vysychání dřevní hmoty. Tento problém trápí majitele zahradního nábytku často už po prvním zimování, s pokusem o reklamaci ale neuspějí. Pokud praskliny přímo nebrání pohodlnému užívání nábytku, jde zkrátka o přirozenou práci dřeva. Praskliny ale naštěstí lze vyspravit tak, aby nebyly na první pohled vůbec patrné.
Nejdříve oblepte papírovou lepící páskou obě strany praskliny tak, aby zcela zakryli čelní stranu dřeva. Poté odstraňte (vyfoukejte nebo vyšťourejte) z praskliny všechny nečistoty a důkladně ji utěsněte epoxidovým lepidlem. To samo zateče i do nejhlubší vrstvy prasklin a po zaschnutí zprůsvitní. A protože je uvnitř praskliny tma, bude se na první pohled jevit jako černá.
Nakonec odstraňte pásku a pomocí jemného brusného papíru se zrnitostí 180 nebo dláta zarovnejte ztvrdlé lepidlo s okolním povrchem. Je to jednoduché a účinné.
V příštím dílu se zaměříme na poškození estetická a konečně také přistoupíme k finálnímu nátěru. Těšit se můžete už za pár dní.
Přidejte odpověď