Vytvořte si zahradní vřesoviště, potěší vás až do zimy

Vřesoviště v botanické zahradě, geograph.org.uk

Na podzim už začíná krása květin pomalu opadávat, ale některé rostliny jsou naopak nejkrásnější právě tehdy. Patří mezi ně například vřesy, které s sebou přinášejí nádech romantiky a celou zahradu oživí až do doby prvního sněhu.

Vřesy jsou pro okrasnou zahradu ideální. Nepotřebují žádné okopávání, stříhání ani vydatné zalévání. Stačí jim připravit vhodné podmínky pro zdravý a silný růst už při výsadbě a později se o ně nemusíte starat skoro vůbec.

Zahradní vřesoviště, geograph,org.uk
Zahradní vřesoviště, geograph,org.uk

Bez kyselé půdy vřesy a vřesovce neporostou

Vřesy a jejich příbuzní vřesovce mají jen jednu nevýhodou. Tou jsou poměrně specifické požadavky na půdu. Na většině zahrad je půda spíše zásaditá, ale vřesy vyžadují spíše kyselou. Pokud ji nemají, živoří a postupně odumírají. Jestliže nebydlíte v blízkosti jehličnatého lesa, můžete vřesům poskytnou vhodné podmínky alespoň lokálně.

Květy vřesů jsou symbolem romantiky, pixabay.com
Květy vřesů jsou symbolem romantiky, pixabay.com

Tvorba vyvýšeného záhonu

Vyvýšený záhon působí na zahradě velmi pěkně. Je ale trochu náročný na výstavbu a navíc se musí po několika letech obnovit. Jak vytvořit vyvýšený záhon pro zahradní vřesoviště vám ukážeme na následujících řádcích.

 1. Rozmyslete si, z jakého materiálu bude zhotovené bednění. Vhodné jsou cihly, kameny, kulatina nebo dřevěná prkna. Materiál by měl vydržet alespoň 6 let, což je doba, po které je obvykle třeba vyměnit část půdy a celý záhon tak omladit.
 2. Vyměřte si základní půdorys záhonu a v jeho obvodu vykopejte zeminu do hloubky 20-25 cm.
 3. Po obvodu usaďte zvolené bednění a zabezpečte jej proti sesuvu.
 4. Do spodní části umístěte drenáž z kamenů s netkané textilie, která zamezí styku s okolní půdou.
 5. Celý záhon vyplňte vhodnou zeminou tak, aby v horní části tvořila mírný kopeček – při zelévání si bude postupně sedat a tímto krokem předejdete brzkému dosypávání.
 6. Zasaďte vřesy a další vhodné rostliny.
 7. Záhon posypte mulčem a mírně zalijte.

  Vyvýšené záhony bývají často vidět ve městech, geograph.co.uk
  Vyvýšené záhony bývají často vidět ve městech, geograph.co.uk

Tvorba zapuštěného záhonu

Vřesy můžete od okolního prostoru oddělit i opačným způsobem – díky zapuštěnému záhonu. Opět stačí několik jednoduchých kroků.

 1. Vyznačte si obrysy záhonu a vykopejte zeminu do hloubky 40-50 cm.
 2. Pokud je původní půda neutrálního charakteru, vytvořte drenáž z vrstvy kamenů a netkané textilie. V případě zásadité půdy použijte perforovanou folii a 10 centimetrů vysokou vrstvu hrubého štěrku.
 3. Záhon vysypte vhodným substrátem.
 4. Vysaďte rostliny a mírně zalijte.

TIP: Můžete zakoupit zeminu určenou přímo pro pěstování vřesovištních rostlin nebo si vytvořit vlastní smícháním stejných dílů rašeliny, zahradnické zeminy a písku.

Zapuštěný záhon je třeba dobře oddělit od okolního terénu, en.wikipedia.org
Zapuštěný záhon je třeba dobře oddělit od okolního terénu, en.wikipedia.org

Výsadba vřesů má svá pravidla

Vřesy a vřesovce jsou k dostání v mnoha barevných kombinacích. Od světle růžových až po sytě oranžové, fialové nebo bílé. Aby jejich barevný efekt vynikl, sázejte vedle sebe vždy několik rostlin stejného druhu a to vzdálenosti zhruba 25 cm.

Vřesovec má výraznější barvy a liší se dobou květu, pixabay.com
Vřesovec má výraznější barvy a liší se dobou květu, pixabay.com

Aby okolo neprorůstal plevel, použijte vrstvu mulčovací kůry. Zpočátku zalévejte vydatněji, po měsíci zálivku zmírněte. Rostliny už budou zakořeněné a hrozilo by jim uhnívání kořenů. Vodu používejte měkkou, nejlépe dešťovou.

Zahradní vřesoviště může hrát mnoha barvami, geograph.org.uk
Zahradní vřesoviště může hrát mnoha barvami, geograph.org.uk

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.